Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8289757 www.bgdnes.bg

СЗО обяви пандемия от коронавирус

Световната здравна организация (СЗО) обяви разпространението на коронавируса за пандемия, съобщиха световни агенции.

"СЗО оценява заразата непрекъснато и сме дълбоко загрижени както заради притеснителните нива на разпространение и сериозността, а и от стряскащите нива на бездействие," каза генералният директор на организацията Тедрос Аданом Гебрейесус.

Реклама

СЗО, досега хвалила мерките на отделни държави като Китай, Италия и Турция, досега се въздържаше дълго от оценката, но не изключваше пандемията да е въпрос на дни. Предишна оценка на организацията бе, че рискът остава "много висок".

Всички сме заедно в това и трябва спокойно да направим правилното нещо," каза Тедрос. Този коронавирус вече създаде криза, която засяга "всички сектори" и затова йе проблем на цялото човечество, което само с общи действия може да "обърне посоката".

По думите на Тедрос "някои държави" не правят достатъчно, а броят на докладваните случаи и засегнатите държави "не обхваща цялата картина".

Към 11 март общият брой на заболелите от коронавирусна инфекция по света възлиза на 118 000 души в 114 страни по света.

Пандемиите, според класическото им определение, са епидемии, които преминават международните граници и засягат голям брой хора по света. Това е факт отдавна, но СЗО дълго тълкуваше критериите, по които да направи последната стъпка за измерване на световната заплаха от коронавируса. Колебанията бяха големи, защото промяната на "етикета" би могла да подхранва у хората неоправдан страх и стигма, обясняваше до последно Гебрейесус.

Реклама

Какво фактически произтича от обявяването на пандемия, не може да се каже със сигурност, тъй като няма фиксирани задължения. Но е форма на признаване, че разпространението на вируса не може да бъде овладяно с меки мерки. При пандемия нараства вероятността от отмяна на публични прояви, спортни и културни събития, присъствени форми на обучение в училища и университети, лагери и организирани групови пътувания и др. Прибягва се до препоръки за работа от дома в компании, за които това е възможно, болниците и всички структури на здравеопазването минават в режим на готовност за посрещане на големи групи от пациенти, засилват се механизмите за обществена хигиена на места като аптеки, магазини, заведения, транспортни средства. 

Решенията са в зависимост от конкретната ситуация и националния опит, но във всички случаи целта е т.нар. социална дистанция - ограничаване по всички приемливи начини на събирането на хората на големи групи, обясниха епидемиолози. 

                                                                                                                                                                                                                                                                             

Реклама
Реклама
Реклама