Д-р Михаил Илиев, спортен лекар: Вирусът нанася огромни щети на спорта

Атлетите се готвят с години, рушат се съдбите на много хора
Кой е той
Д-р Михаил Илиев е световно признат спортен лекар, травматолог и терапевт, има дългогодишен опит като доктор в националния отбор по футбол и в "Левски". Работи и до днес с атлети от всички видове спорт, както и с пациенти, пострадали при спортуване. Член е на медицинската комисия на БФС, както и на редица международни организации в тази сфера.
- Д-р Илиев, коронавирусът стана световен проблем, хората се паникьосват, доколко трябва да се притесняваме?
- Появи се световен проблем, но не е обявена пандемия, поне все още не. Досега е имало много и различни вируси - грипове, чуми и разни неща през вековете, ако щете. Предвид съвременната информираност в световен мащаб, то и паниката сред хората е голяма. Донякъде с основание, защото има доста смъртни случаи. В Европа най-сериозно е положението в Италия, с която имаме голяма комуникативност. Неслучайно там се взеха бързи и сериозни мерки за спирането на разпространението на заразата.
Проблемът е нов и голям, а на някои места не сме и подготвени за него.
- В Италия дори спряха футболното първенство и другите спортни мероприятия, у нас ще се стигне ли до това?
- В БФС се прие дословно препоръката от националния щаб за борба и противодействие на коронавируса към правителството. Станаха вече шестима заразените у нас, което е минимално като бройка пациенти, надяваме се тя да не расте, но това е неминуемо.
Футболът у нас е спрян в аматьорските и юношеските групи, няма и тренировки за подрастващите във всички клубове у нас. Отделен е въпросът, че виждаме какво става по клубове, дискотеки, молове и т.н. - младите са там. Хората са недисциплинирани.
Ние приемаме, че нашите спортисти са дисциплинирани и ще спазват указанията.
- А какви са указанията, в Италия професионалните спортисти ще си тренират?
- Уведомили сме всички футболни клубове за мерките, които да предприемат. Лекарят на клуба трябва да следи ежедневно спортно-техническия щаб, футболистите, целия персонал, включително и да се интересува дали в семействата им няма заболели и какви са симптомите. В това число кашлица, зачервяване, отпадналост и други симптоми, наподобяващи грип. И ако има такива, да информира районния здравен инспектор.
Другото важно е, че в момента в България има много сериозна грипна вълна. Именно заради нея учениците бяха пуснати във ваканция, а не заради коронавируса.
Препоръчани са пълно дезинфекциране на съблекалните преди и след като футболистите са били вътре, също така на треньорските стаи, лекарските кабинети, складовете, пералните и всички други сервизни помещения, автобусите също. Клубовете имат възможност да си набавят дезинфектанти, ако щете и с връзки (смее се).
Стигна се дотам, че учим хората как да си мият ръцете, не просто да ги мият по-често, да използват дезинфекциращи кърпички и други такива неща.
И за забавление, вместо да се ръкуват с ръце, да го правят с крака, тоест да се "кракуват" (смее се). На професионалните спортисти се забранява посещенията на ресторанти, заведения и всякакви места, където се събират много хора.
- Помага ли приемът на повече витамини например?
- Не е лошо, във всеки случай не вреди. В препоръките на БФС няма изрично указан прием на витамини и имуностимуланти, тъй като това е в компетенцията на клубните лекари и те работят с такива медикаменти ежедневно.
Още не е доказано какво помага превантивно срещу коронавируса, тъй като е минало твърде малко време от появата му и няма надеждни резултати от изследванията. Но винаги е полезно да се добави към менюто чаша червено вино, лук и чесън, не се шегувам.
- Не отива ли на отшумяване вече този вирус, говорим за световен мащаб, в Китай й уж го овладели?
- Не може да се твърди със сигурност дали заболяването ще се разраства, или ще намалява. Има някакви мистификации в медиите относно появата на този щам, пък как след седмица вече го лекуват и направили ваксина. Друго, всяка година наесен вече, уж се знае какъв вирус ще ни заразява през зимата и ваксините са готови. Това става и почва избуяване на конспирации, че заразите се пускат умишлено едва ли не.
Не че съм против ваксините, точно обратното, хубаво е хората да се ваксинират, още повече държавата е осигурила и безплатни такива за възрастните и бедните.
- Маските за уста толкова ли помагат, че ги изкупиха за дни и започна спекула с тях?
- Тези маски помагат, когато човек вече е заразен и е преносител - да не разпространява вируса. Те не помагат на здравите хора да се предпазят от него. Тоест болните да пазят здравите. Нека 10 000 души да ходят с маски, без да се налага, отколкото един, който трябва да е с маска, да не я носи.
Важна е самодисциплината, човек, когато почувства дискомфорт, да потърси лекарско мнение.
- Какво ще стане с родното първенство, ще остане ли без публика, или ще бъде спряно? Предстои и бараж срещу Унгария.
- Мачовете ще се провеждат по програма, но без публика, ще видим докога. На баража с Унгария също трибуните ще останат празни. Което може да е по-добре за нас, защото унгарците ще дойдат уплашени и ще бързат мачът да свърши и да си ходят вкъщи (смее се). По-важно е здравето, отколкото победата, ето ви един лаф.
- Здравето е най-важно настина, но настава голям хаос както за футбола, така и в другите спортове. Застрашени ли са европейското, олимпиадата?
- Хаосът едва започва, защото засега само в Италия спряха мачовете, но е вероятно това да се наложи и в други страни. Европейското ще е в много страни, това са пътувания, хотели, ресторанти, при това не само за участниците, а и за зрителите. Говорим за десетки хиляди хора пътуващи и събиращи се из целия континент.
Спортистите, като гледам, не се интересуват особено нито от коронавирус, нищо от нищо. Те са се подготвяли дълги години, за да пробягат 100 метра или да вдигнат 100 килограма, образно казано. Това са неизброими часове труд, лишения, гълтане на разни хапчета и тъй нататък, та сега заради някакъв бацил хич няма да се притеснят. След още четири години доста от тях вече ще са стари за спорт, освен да тичат в парка.
Лошо е, защото се разбива подредена структура, а тя е свързана както с много сериозна организация, то и с милиарди евро или долари. Например знаете ли, че професионалните спортисти, като обядват риба, тя трябва да е мърдала сутринта. Преди обяд трябва да се заколи и телето за вечерята. А на една олимпиада има страхотно много спортисти, които не ядат каквото и да е. Следва настаняване, пътуване, производство на екипи и пособия и куп други неща. Да не говорим за тв правата, билетите. Щетите не могат дори приблизително да бъдат изчислени отсега. Ето, заради коронавируса вече една авиокомпания обяви фалит, ами ако проблемът се разрасне, ако стане пандемия, не дай Боже? Спортът ще е най-малкият проблем, защото икономики ще са заплашени от рухване, ще завалят фалити, много по-страшни неща от това дали един мач се е изиграл без публика, или е бил отложен. Говорим за съдбите на много, много хора, които дори не са се разболели.