5 бона за БГ берачи в Англия

Спешно издирват нашенци да оберат реколтата от ягоди и малини на Острова
Близо 5000 лв. месечно могат да си докарат български берачи в Англия. На Острова спешно търсят наши сезонни работници въпреки кризата с коронавируса и Брекзит, за да оберат реколтата от ягоди в Обединеното кралство.
Нужни са над 90 000 души за британските ниви и ферми. Спешно са необходими чартърни полети за привличане на селскостопански работници от България и Румъния, в противен случай плодовете и зеленчуците ще останат необрани в полетата на Великобритания, предупреждават експерти от правителството, пише в. "Гардиън".
Проверка на "България Днес" в сайтовете за обяви показва, че посреднически фирми масово бълват предложения за високоплатена работа в Англия. Те примамват най-вече студенти и млади работници срещу 10 паунда на час при изпълнена норма. При работа от 10 часа на ден с един почивен ден, което включва в себе си и заплащане за извънреден труд над определените 8 на ден, заплащането може да достигне около 5000 лв. и дори да ги надскочи.
Настаняването е в каравани, като наемът в някои оферти достига 200 паунда месечно, което се приспада от заплатата. Допълнително се заплаща за ток, перални и сушилни машини, но таксите са малки.
Една от водещите фирми за внос на работна ръка в Англия иска да привлече около 10 000 работници - половината от ЕС, а останалите от Русия, Молдова, Украйна, Беларус, Грузия и Барбадос. Но всички държави извън ЕС са затворени.
Според Стефани Моуръл, изпълнителен директор на агенцията, набирането на работници извън ЕС е в застой и определя България като "малкия маяк за Великобритания."
Работниците от България в селското стопанство се класифицират като основни за Англия. Но повечето авиокомпании, които оперират в България, не летят.
"Говорим за наемане на самолети, с които да се върнат работниците - споделя Моуръл. - Това струва около 10 000 британски лири за час на полет с 229 души - това е 45 000 евро от София до Лондон, или около 250 евро на човек."
Миналата година 98% от берачите на плодове - сега класифицирани като „ключови работници“, идваха извън Обединеното кралство, по-голямата част от България и Румъния.
Кризата с набиране на работници настана, след като много българи се завърнаха от Великобритания в родните си села и градове у нас. Много от тях възнамеряват да останат вкъщи, докато ситуацията се нормализира, и със спечелените пари да инвестират в дребен бизнес или да се установят отново трайно в родината, намирайки си работа, показа проверка на "България Днес".