Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8851748 www.bgdnes.bg

Мъртвото вълнение ОПАСНО ПОДРАНИ

Вече започва от юни, макар традиционен за него да се смята август

Иво АНГЕЛОВ

Мъртвото вълнение, което традиционно става най-опасно у нас през август, през последните години настъпва още през юни. Новата ситуация се дължи не само на ветровете, но и заради климатичните промени.


Това е и причината трагичните случаи на родното Черноморие да са в средата на лятото вместо в неговия край. В неделя две деца на 15 и 9 години се удавиха на плажове в Крайморие и Поморие, като основната причина за трагедиите са бурното море и мъртвото вълнение.

Реклама


"Тази година морето е много динамично и опасно. От 1 юни досега почти всеки ден има мъртво вълнение. Морето се променя с дни и часове. Има големи вълни, дупки, ями и течения, което е опасно за децата и тези, които не могат да плуват", коментира спасителят Петър Русев. Той препоръча, ако сме в морето и попаднем на подводна яма, да не изпадаме в паника. Първото нещо, което човек трябва да направи, е да легне по гръб и да вика и маха за помощ.

Проверка на "България Днес" показа, че през последните 4-5 години още през юни има случаи на удавени по причини, които са характерни за август.


На научен език мъртвото вълнение е поредица от механични вълни в океан, море или езеро, които се разпространяват по повърхността на водата и не са образувани в резултат на непосредствената дейност на местни ветрове, а на по-далечни климатични системи. То често има голяма дължина на вълната, но това зависи от размера, силата и продължителността на климатичната система, от която произхожда, и от размера на водното тяло. Например дължината на вълните рядко надвишава 150 м в Средиземно море. Дължини на вълната над 700 м възникват като резултат от най-силните бури.


Вълнението на морето в края на юли и през август се засилва заради появява на мелтема - сух сезонен вятър, който идва от север и духа в югозападна и югоизточна посока. Името му идва от италианското mal tempo, което в превод означава "лошо време". Макар и не постоянен, вятърът на моменти е много силен и това оказва влияние върху морето.


И така стигаме до най-голямата опасност за плажуващите - мъртвото течение. То е в непосредствена близост до брега, причинено от разбиващите се вълни, което отвежда вода от брега към по-дълбоката част на океана, морето или друг воден басейн. Обичайната скорост е 1-2 км/ч. Все пак в редки случаи може да достигне до 8 км/ч, което е значително повече от скоростта на плуване на олимпийски плувец.

Реклама

Мъртво течение може да се появи на всеки открит за прибоя бряг с разбиващи се вълни. Най-често то свършва веднага зад линията на разбиване на вълните. Мъртвите течения могат да са много тесни, но понякога достигат стотици метри в широчина. То е най-опасно за слабите плувци или хората, които не умеят да плуват, но скоростта му може да е достатъчно голяма, за да отнесе дори опитни гмуркачи навътре във водата. Обстоятелството, че зоната на мъртвото течение обикновено изглежда по-спокойна и по-подходяща за плуване от съседните, по-плитки зони, създава допълнителна опасност. Мъртвото течение не тегли към дъното, а навътре в морето.


От Българския червен кръст (БЧК) уточняват, че човешки грешки също водят до трагични последствия. Много водни инциденти се дължат на употребата на алкохол и различни наркотични средства. И в двата случая хората губят реална представа за опасностите и надценяват собствените си сили и възможности. Затова не се препоръчва влизането във водата по-рано от 8 часа след поемането на алкохол или други упойващи средства.


"След хранене стомахът е разширен. Храносмилателните органи се снабдяват по-обилно с кръв за сметка на мозъка и крайниците. Недостатъчното кръвоснабдяване на мозъка, съчетано с интензивните движения, охлаждането на тялото и налягането на водата върху стомаха може да предизвикат прилошаване, повръщане и дори загуба на съзнание, а попадането на стомашно съдържимо в дихателните пътища води до задушаване и удавяне. След обилно хранене трябва да се изчака около един-два часа", съветват още от БЧК.

Плувайте успоредно на брега

При по-голяма сила плуването срещу подводното течение е непосилно и за добър плувец. Важно е да се запази самообладание. Не е препоръчително да се правят опити да се плува срещу течението, защото това може да доведе до изтощаване на плувеца, без да го приближи към брега, и впоследствие да предизвика уплаха и паника.

Техниката на излизане от течението е да се плува успоредно на плажа, докато се излезе от течението, а след това към брега. Ако плувецът не може да изплува от течението, може да се остави да бъде отнесен и малко навътре в морето, където мъртвото течение изчезва и оттам да доплува до брега, заобикаляйки го.

Реклама
Реклама
Реклама