Световноизвестният режисьор Александър Ешкенази: Аз открих Кензо и Селин Дион

Прелъстих Марина Влади, а Пикасо ми нарисува картина на стената, но бояджия я унищожи
"Аз дадох път на популярния японски дизайнер Кензо, открих и групата "Джипси кинг". Случи се преди много време, но спомените още са в главата ми."
Това сподели пред "България Днес" световноизвестният режисьор, сценарист и дизайнер Александър Ешкенази, който от години живее и работи в Париж, Франция. Световноизвестният японски дизайнер Кензо Такада почина на 81 години на 4 октомври в Париж вследствие на усложнения от COVID-19. Новината бързо се пренесе от всички световни агенции и опечали не само модния свят. Кензо бе първият японец, успял да се наложи в Меката на модата и да отвори пътя на други свои сънародници дизайнери, а човекът, който му дава път първи, е нашенецът Александър Ешкенази.
Александър Ешкенази заминава за френската столица в средата на 60-те години, за да реализира голямата си мечта да учи кинорежисура. Тогава в София, където е роден по време на бомбардировките, такова училище няма. В Париж още по време на войната са заминали баба му и дядо му по бащина линия. Семейството е в приятелски отношения с една друга емигрантска фамилия от България - Вартанян. Тяхната дъщеря Силви вече е звезда на френската музика и й предстои сватба с рок идола Джони Холидей.
Попаднал в огромен град, без да знае и дума френски, Александър търси място под парижкото слънце. Започва да работи за българския евреин Жак Пизанти, наложил се вече като мастит индустриалец в производството на дрехи. Бързо свиква с новата си работа на крояч на дрехи за "от кутюр".
"Един ден влиза в ателието японец, който търси работа като шивач. Пизанти го огледа и ми нареди да го пробвам с ножицата. Вдигнах едно парче плат и му казах: "Направи нещо". Японецът го взе с една ръка и с ножицата в другата започна да реже. Работеше светкавично, някъде около минута-две. Накрая постави творението си с карфици на манекена, а аз се възхитих. Изглеждаше рокля, достойна да бъде изложена на витрината и на най-лъскавия парижки магазин. Питахме го за името му, наехме го и продължи да работи с нас повече от година. После си направи сам модна къща и ни напусна", разказа запознанството си със световноизвестния дизайнер Кензо нашенецът.
Александър Ешкенази е доведен син на легендарния скиор и футболист от "Левски" Никола Димитров Николов-Фъц. Негови близки приятели през годините са Серж Гинсбург, Никола Манев, Андрей Лекарски, Христо Куртев, Константин Казански.
"Самият аз трудно намерих себе си в началото в Париж. Исках да остана с официални документи, но ме порязаха, вероятно защото родата ми е от едри търговци под прицела на Народния съд. Дълго време в началото свирих на пиано, на китара и на саксофон във вечерни клубове. После започнах при Пизанти, а при него по това време ходеха контове и контеси. Така се спасих от редовните подписки в прокуратурата. Мислеха ме за шпионин. Избягалите във Франция българи също не ме искаха. Уредих да пристигне моята приятелка Краси от България и се оженихме в Париж. Андрей Лекарски и жена му Светла кумуваха. Художникът Никола Манев също ми подаде ръка. След мен пристигна и Силви Вартан, моя приятелка" - спомня си Ешкенази. - Имах късмета да попадна в едно общежитие с духовни гиганти. Там срещнах Серж Гинсбург, Марина Влади, Володя Висоцки", обяснява още Ешкенази. Първоначално, като видял жената на руския бард, нашенецът загубил ума и дума. "Питах се: "Откъде я познавам?". Изсмука ми егото. Влюбих се до полуда. Такава потайна еротичност. Поглъща те като змия. Искаш да влезеш и да умреш в нея. А Висоцки не ревнува. Марина пееше страстно частушки и пиеше красиво. През това време Володя за нула време пресушаваше водката с перно", смее се Александър.
Той прелъстил красавицата и приятелите й с кюфтета с много лук. По същото това време се запознава и с Бриджит Бардо и Катрин Деньов.
"Гинсбург ги доведе. Глътнах си езика като ги видях, невероятни красавици", уточнява режисьорът.
Според успелия българин съдбата го обича и късметът го съпътства цял живот.
"Старт ми даде Брежнев, руският бивш първи държавен мъж. По ирония на съдбата това се случи през 1971 г. Режисьорът в телевизията, в която работех, се разболя и изведнъж се оказа, че няма преводач от руски. Само аз знаех. Нямаше кой да снима и превежда на Брежнев. Тогава се включих. Направих филма и се получи перфектно. В телевизията им хареса какво съм снимал и ми възложиха и други задачи. След това направих над 10 хиляди часа филми, между тях и за Пикасо, който беше мой съсед, Шагал и почти всички известни, които можете да се сетите", споделя българинът с френски паспорт.
Повече от 30 години той е и един от най-известните и "абонирани режисьори", които снимат кинофестивала в Кан всяка година.
"Работих за френската телевизия, за първи път снимахме на плажа в Сан Тропе и всички известни идваха при нас директно. Помня например как направих няколко филма с принц Рение - бащата, като и сина - Албер Първи. Момчето заекваше силно, интервюто с него продължи часове, но накрая всички бяха много доволни, като видяха резултата - а аз изрязах тази част, в която той трудно говори. Имах много смешна среща и с Пикасо. Той дойде да го снимаме в студиото в Ница, а ние правихме ремонт тогава. Взе една кофа с боя пред себе си и я лисна на стената. Поле се подписа с думите: "Това ще струва 1 млн долара скоро". След интервюто си тръгнахме, а на другия ден, за съжаление, майсторът, който боядисваше, беше намазал отгоре друга боя, без въобще да знае, че това е шедьовър", смее се при спомена с големия художник Александър.
Освен Кензо Ешкенази става откривател и на други лица, станали звезди впоследствие. Веднъж видял на плажа няколко виртуозно свирещи мургави музиканти. Влизали ли сте в студио, пита ги и щом чува отрицателния отговор, мигом ги кани за снимки. И това са първите кадри, на които се появяват талантливите "Джипси кингс", преди да покорят световните сцени. Пак в негово предаване, в което се търсят млади таланти, изгрява звездата и на Селин Дион. Живеещият във Франция режисьор има вила и в Антиб, както и яхта, но никой у нас не може и да предположи това, защото никой в Европа не парадира с имоти и имущества. Нашенецът също. "Идвам често до България с жената до мен - тя е журналистка, казва се Таня Панайотова. Колеги сме от телевизията. Преди време дори работих с Маги Халваджиян, правихме предаването "Великолепната шесторка". С изключителни спомени съм от тогава, беше невероятно шоу. Но после пак се върнах в Кан, където и сега ме намирате", уточнява ни Ешкенази.
Той има две деца – Александра, на 47 години, от която има две внучета, и София, на 27 години, която е журналистка в Париж. В момента модната столица на света също е изплашена от COVID инфекцията, като са затворени почти всички публични места.
"Мисля си, че като че ли изкарах този вирус. Малко преди началото на епидемията бях болен с всички съпътстващи проблеми - кашлях повече от 7 месеца, температури, всичко. Сега съм добре, но мерките тук, във Франция, са много сериозни и се затягат постепенно. Няма как, трябва да преодолеем този проблем, колкото и да не ни се иска да ни заключват", разсъждава известният режисьор, който имал намерение да се върне това лято у нас, но пандемията осуетила това негово желание.