Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9293417 www.bgdnes.bg

Как да пестим от парно

Пускайте повече от един радиатор, оставяйте вентилите на звездичка 

Не претопляйте жилището, съветват европейски експерти 

През зимата сметките за парно са свързани с едни от най-високите разходи в домакинството.
Ако желаете да оптимизирате семейния бюджет и да намалите сметките за топлоенергия, които плащате през зимния сезон, може да предприемете няколко лесни стъпки.
Когато отоплителният сезон вече е започнал, не оставяйте вентила максимално отворен през цялото време, защото няма да може автоматично да спре достъпа на топлина в радиатора, когато в помещението вече е достатъчно топло.
Чрез използването на интелигенти термостатични вентили е възможно задаването на различни температури в различните дни и така да намалите сметките си за отопление.


Когато проветрявате, завъртете вентила на знак "звездичка" и отворете широко прозорците за пет минути. След което отново го оставете на желаната степен. Не затваряйте напълно вентилите, когато излизате за работа. Вечерта ще е нужна много повече енергия, за да стоплите отново помещенията. Най-икономично е вентилите да се оставят на позиция 2. Когато се налага да отсъствате за по-дълго, препоръчително е вентилът да бъде оставен на "звездичка". Така в помещението ще се поддържа минимална температура, без да се стигне до замръзване.
Ако оставите включен само един радиатор и отворите широко вратите, за да отоплявате останалите помещения, няма да намалите сметката си. Работещият радиатор постоянно ще консумира големи количества енергия, за да поддържа зададената чрез термостатичния вентил температура в широкото пространство. Също така вентилът не трябва да се оставя под прякото действие на студен въздух.


Препоръчително е пред радиаторите да няма завеси, декоративни решетки или масивни мебели. Те пречат на топлообмена в помещението и част от топлината отива към стената и навън, а това води до увеличение на консумацията на топлинна енергия.
Има и няколко неща, които можете да направите пред пускането на парното. За тази година вече е късно, но може да се подготвите за следващия сезон. Използвайте летните месеци за подготовка на сградата за зимата. Поставянето на топлоизолация спомага за значително намаляване на сметките през зимния сезон. Проверете за счупвания или луфтове на вратите и прозорците в общите помещения.
Преди началото на отоплителния сезон се уверете, че вашите радиатори са в изправност. Ако вследствие на извършени ремонти е била източена вътрешната инсталация, напълнете я отново. Така бързо и безпроблемно ще може да се включи отоплението в сградата при стартирането на отоплителния сезон.
Вентилите на радиаторите трябва да са на максимална степен, за да не се налага допълнително обезвъздушаване на отоплителните тела след общото пускане на парното. Важно е да проверите изправността на дисплеите на електронните уреди за дялово разпределение, монтирани върху радиаторите. Ако има изгаснал дисплей, незабавно се свържете с вашия топлинен счетоводител.
Сменете дограмата си - ако все още имате стара дървена такава, трябва да знаете, че през нея се губи голямо количество топлина. Всяка подменена дограма в дома ще запази топлината на жилището ви за много по-дълго време и няма да се налага парното да работи постоянно, за да компенсира студения въздух, който влиза отвън.
Също така изберете хубава външна врата. Тя също дава своето отражение на сметките за парно, защото от входа често влиза студен въздух, особено ако имате стара врата. Дървените масивни врати задържат най-много топлина, а винаги трябва да имате и добро уплътнение от всички страни, така че да държите студа навън.
И за финал - жилището не бива да се претопля. Европейски експерти са изчислили, че понижението на температурата в дома с около 1 градус е равно на 6% икономия на топлинна енергия.

Реклама
Реклама
Реклама