Херувима 95 години пазеше манастир

Не лъжи и не мързелувай, съветваше столетницата
Най-възрастната монахиня у нас издъхна точно на един век
100-годишната Херувима отиде на небето при другите ангели.
Най-възрастната монахиня у нас издъхна, след като дълги години водеше битки с болести, но дори и в най-трудните моменти не губеше вярата си. От 100 години на тази земя тя прекара 95 в Самоковския манастир "Покров Богородичен".
Майка Херувима беше живата история на манастира. Тя помнеше важни факти от неговата история още от 20-те и 30-те години на миналия век. Дълго време тя ръководеше успешно и манастирския хор, била е и негов диригент, живяла е във времена, когато в светата обител за пръв път пускат електричество.
В християнството херувимите са същевременно ангели и пазители. Такава беше и Херувима, която мъдро говореше и предаваше послания на идущите поколения.
"Не лъжи. Не пожелавай чуждото. Когато видиш некой да се мъчи, не стой със скръстени ръце. Прииди и му помогни. Така казваха моите родители. Не мързелувай, а работи. Вечерно време, неделно, ще запалиме свещичка, сички да прочетеме молитвичка. И баща ми казва така: "Стига толкова. Седнете сега да вечеряме. Нека гражданите да се молят за нас. Ние сме селяни и работиме да ги храниме гражданите. А гражданите са длъжни да се молят за нас", разказваше философията на живота си Херувима.
Напоследък здравето й беше силно разклатено и тя прекарваше голяма част от времето в стаята си. Почиташе дните със смирение, молитви и хляб с шарена сол. На личните й празници най-много я радваше да получава цветя. Градината на Самоковския манастир е известна с богатата си флора, където могат да се видят красиви екземпляри. Когато краката я държаха, сестра Херувима обичаше да се разхожда из градината на светата обител.
Точно на Гергьовден тази година тя навърши 100 години. От името на патриарх Неофит епископ Поликарп подари на столетничката нагръден кръст и икона на Божията майка. Викарият на софийския митрополит поднесе и поздравителен адрес от Негово светейшество, в който бе подчертано: "Вашият живот... е ярко изобразяване на вяра, препълнен от любов към Бога, пример за подражание и надежда". По това време Херувима вече беше на легло и трудно можеше да става.
Херувима е родена 6 май 1920 година, но тогава не се е празнувал Гергьовден. Нейните родители на 5 години я довеждат и оставят в манастира на служба на Св. Богородица при нейната леля Ирина и при нейната баба. Така тя се явява трети род монашески на монахини в Самоковския девически манастир. Цял живот тя се грижела за по-старите монахини, като във времена, когато нямало пари в манастира, тя се захващала с шиене, за да изкара някой лев. До последно била с остър ум и си спомняла истории от преди десетилетия. А сега духовниците казват, че без нея манастирът е пуст.
"Тя бе отдала живота си на Бога. Пример за подражание са делото и животът на майка Херувима", заяви отец Любомир Мишков, ефимерий при девически манастир "Покров Богородичен" в Самоков.
Когато 5-годишна пристига в светата обител, монахинята е оставена в двора и цял ден плаче. Но в един момент приема съдбата си и заживява в манастира. Имала е възможности да си тръгне, но никога не го е направила, защото е решила да се отдаде на Господ.
Фота основава девическия метох
Самоковският девически манастир "Покров Богородичен" е основан през 1772 г. като девически метох на Хилендарския манастир по инициатива на баба Фота (бабата на възрожденеца Константин Фотинов). Тя обединила малобройна девическа общност в града и до смъртта си през 1844 г. била игуменка на манастира. В периода 1837-1839 г. била построена манастирската църква, около която постепенно се издигнали жилищните и стопанските постройки. През 1872 г. манастирът се сдобива с устав и в края на XIX век монахините в него достигат до сто.
След Освобождението Самоковският манастир продължава да се издържа със сукнарство (изработка на платове), а монахините участват в различни международни изложения в Лиеж (1905 г.), Лондон (1907 г.) и в Първото българско земледелческо промишлено изложение в Пловдив през 1892 г.
Самоковският девически манастир е част от 100-те национални туристически обекта.