Масово изкупуват термометри

Цените варират от 6 до 90 лева
Потребителите предпочитат галиевите пред електронните, защото са по-точни
Масово се изкупуват галиевите термометри от аптеките, показа проверка на "България Днес".
В месеците на сезонните вируси и бушуващия вече месеци COVID-19 хората искат да имат подръка средство за измерване на температурата. Затова и фармацевтите отчитат ръст на търсенето през последните седмици. В същото време вносът значително е намалял и така натрупаните в складовете наличности са започнали да се стопяват. По-малко се купуват електронни термометри, за които има съмнения, че не отчитат точно и дават отклонения при всяко измерване, обясниха пред вестника фармацевти.
Тъй като живакът е опасен за здравето на човека и е голям замърсител на околната среда, през 2007 г. Европейският съюз прие законодателни мерки за ограничаване на използването му. От 2009 г. на европейския пазар не се допускат термометри и други измервателни средства, съдържащи живак.
Така в родните аптеки с приоритет се търсят галиеви термометри. В тях опасният живак е заменен с течност с галиев състав. Такъв уред е предназначен е да измерва телесна температура в диапазона от 35,5 до 42 градуса по Целзий. Смята се, че показва с оптимална точност, позволявайки отклонение от само +/- 0,1 градуса. Подходящ е за хора с алергии и не съдържа PVC и никел.
Проверката показа още, че цените на галиевите термометри в родните аптеки варират от 6 до 10 лева, като могат да бъдат купувани и през интернет. Електронните измервателни средства се продават в порядъка на 9-16 лева, а инфрачервените достигат космически цени от над 80-90 лева за бройка.
Засилено търсене през последните седмици има и на пулсоксиметър. Това е медицински уред, който измерва кислородното насищане на кръвта (SpO2) и сърдечната честота (пулс). Той може да бъде използван както в болнични заведения и медицински и спортни центрове, така и в домашни условия. Цените при него са силно полюсни, като може да се намери както за 45 лева, така и за 130 лева.
Бурхаве за пръв път го използва
Холандският учен Херман Бурхаве (1668-1738), считан за един бащите на физиологията, пръв използва термометър за медицински цели. Делото му е последвано и от други.
1701 г. - датчанинът Оле Кристенсен Рьомер (1644-1710) пръв добавя скала към съществуващия дотогава термоскоп, което е принципната разлика между термоскоп и термометър.
1714 г. - германският физик Даниел Фаренхайт създава най-точния дотогава термометър, използвайки живак. През 1724 г. ученият предлага и температурната скала, носеща неговото име.
1730 г. - французинът Рене-Антоан Реомюр изобретява спиртния термометър.