Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9610328 www.bgdnes.bg

Деян Донков ще става и дизайнер

След раждането на третия си син

Ако продължава пандемията, ще съвместявам, за да се издържаме, казва Динката

Най-голямата звезда на театралната сцена Деян Донков има намерение освен с актьорството да се захване и с дизайнерство, научи "България Днес".

Реклама

Това ще се случи, ако пандемията, в която всички продължаваме да живеем, се проточи още една година. В момента талантливият ни актьор има само едно участие в Народния театър, където е на щат - в спектакъла "Любовникът" от Харолд Пинтър, в който си партнира с любимата Радина Кърджилова. Само преди дни стана ясно, че бременната актриса, която е майка на втория му син - Христо, вече е преодоляла ковид инфекцията, и Деян, и близките им могат спокойно да си отдъхнат. Момченцето, което Донков и Радина чакат, трябва да се роди съвсем скоро, тъй като майката вече е влязла в деветия месец. Според таткото, който призна първо пред "България Днес" за бъдещия син, това ще се случи в пловдивска болница.

Семейството на Донков не е останало без доходи, но актьорът признава, че ще им е трудно, ако ситуацията с коронавируса продължи със същото темпо. Именно затова актьорът смята да се заеме и с дизайнерство, неговата втора природа.

"Аз съм дизайнер по душа и това е втората ми мечта - да създавам дрехи", признава Донков.

Още като млад той си спомня, че най-любимата му дреха била оранжев гащеризон, който си ушил сам. "С една кърпа на главата ходех, и тя в оранжево. Понякога ми е приятно да правя лошо впечатление", смее се днес Донков.

Атрактивността в дрехите му идва още от тийнейджърството. "Той просто светеше. Умееше да преправя дрехите си, за да му стоят, като го изпъкват", спомня си неговият най-добър приятел от Видин - Мартин.

В книгата на Димитър Стайков "Пламъци по сцената" на издателство "Труд" пък Нина, по-голямата сестра на Деян, описва различното му облекло с възхищение: "В дънките е пъхнал жълта тениска, а върху нея е облякъл мрежеста фланелка, бяла или червена. Еспадрилите му са жълти, чорапите му са с цвета на фланелката. Никога не ходи с обувки на бос крак, не е елегантно", спомня си Нина.

Като млад актьорът гледал да прилича на любимите музаканти от "Дюран Дюран", чиито парчета гледал по сръбската телевизия в родния Видин. След 8-и клас Деян продължава в Техникума по облекло и хранене "Михалаки Георгиев", дизайнерски профил. Научава се да крои и шие, но не крие отвращението си от задължителните артикули - чаршафи, калъфки за възглавници, покривки и други подобни скучнотии. Иска да измисля, да създава. И да се развихря при изработката на няколко якета. Направо висш пилотаж. Всяко от тях моментално става хит сред приятелите. Най-голяма сензация предизвиква лилав бомбър - късо до кръста яке, което се издува като балон, когато се закопчае, заради хастара от пух на вафлички. Това е забелязано от Динката във филмите с американски пилоти в края на Втората световна война, откъдето прескача сред момчешките банди на рейвърите, скинхедовете и футболните фенове. Актьорът разказа и пред "България Днес", че често си разменял дрехите с приятелите, а на сестра си давал бомбъра.

Реклама

По-късно Динката винаги предлага и своя прочит на костюми за актьорските си превъплъщения в софийските театри.

Актьорите, които са близки до Динката в професията, признават превъзходството му, щом стане дума за мода и стил. Владимир Карамазов, който описва, че той, Деян, Бахаров и Вергов са мини трупа от приятели в рамките на голямата трупа на Народния театър, уточнява, че Динката е модният корифей сред тях: "Дори да е облечен по-семпло, така съчетава нещата, че винаги изглежда много яко, гъзарско, прави впечатление. Аз си го спомням още като беше в НАТФИЗ - ходеше с едни ексцентрични червени панталони. Много му се получават нещата".

Динката, както успива приятелите си със спортни дрехи, които са удобни за коридорите на театъра и вън от него, изведнъж прави революция. Въвежда ретро тоалетите, наблягайки на разноцветни къси елеци, под които надничат също толкова разноцветни тиранти.

Покойната вече проф. Снежина Танковска, също приживе си припомни за талантите на Донков пред "България Днес": "Помня го на приемния изпит. Той има афинитет към облеклото, сам моделираше дрехите си. Сега това не е негов приоритет, но тогава имаше отношение към кройката, към линията на дрехата. Проявяваше изключителна работна дисциплина. Идваше на репетиции винаги абсолютно готов, правеше предложения", хвали го преподавателката.

Наследствената струйка в моделиерството на актьора е от баба му Яна от село Пролазница, майката на Деяновата майка Ана. Забележителна жена, кметица на две села - Пролазница и съседното Чифлик. Тя можела и да шие, и да готви, и всичко да прави. Тя е и жената, която спасява живота му като бил малък. През 80-те построяват чардак към двора и Деян, запътил се един ден да лови риба в голямата варница на строежа, пада в ямата. Баба Яна чува виковете му, вижда как над бялата повърхност се мята ръката му и го спасява. "Тя спаси живота ми, да. И винаги ще си спомням с хубави чувства за нея", твърди с днешна дата Деян.

Освен на тайните на модното моделиране техникумът "Михалаки Георгиев" научава Динката и да готви. Още като ученик най-добрият ни актьор научава умения, които ще бъдат безценни по-късно за него за филмите, които му предстоят - уиндсърф, гребане, футбол, баскетбол, брейк, кънки, колело, мотори, шофиране, рисува и комикси. "Искам постоянно да се развивам. Смятам, че самоусъвършенстването прави човека завършен. Нищо кой знае какво, но ме радва", споделя Донков.

Реклама
Реклама
Реклама