Разкриват психични проблеми с плетене

С шишове и прежда всеки може да разкрие душата си
Надя Панкова
Разкрий душата си на две куки!
С тази инициатива д-р Бояна Петкова и фондация "Файн артс" ще помогнат на травмираните от пандемията да разкрият през какво са минали, какви тревожности и психични проблеми е отключил локдаунът.
Специалната акция "Шал на приемането" ще помогне на стотици в цяла България чрез две куки и прежда да разкрият какви травми им е нанесъл локдаунът, дали са били жертва на домашно насилие, депресии, тревожност, бърнаут, самонараняване, зависимост или стрес. Амбициозният проект на д-р Петкова цели да обърне внимание на проблеми, за които у нас малцина се осмеляват да говорят открито - психичните разстройства.
"Всеки е поканен да се включи с изплитане на част от шала, следвайки нашата цветово кодирана схема, в която всеки цвят отговаря на конкретно психично заболяване. Идеята е всеки да плете в цвета на състояние, с което е имал досег - независимо от това дали лично или през преживяванията на близък; дали сега или в миналото", признават организаторите на акцията.
Шалът не е с цветове по избор - специална кодирана схема обвързва определен нюанс с точно определено психично разстройство или тревожност. Затова и плетивата на всички, които се включат в акцията, ще са с различни цветове, а изискването е травмираните от локдауна и пандемията да "разкажат" с творбата си своя проблем, като изплетат парче с дължина 25 сантиметра.
Амбициите на д-р Петкова е всички парчета, изпратени от хората с проблеми, да бъдат съчетани в огромен шал, който ще бъде изложен в галерия от 18 май - началото на Международната седмица на осведомеността за психичното здраве.
"Темата за психичното здраве е ключова за всяко общество, а в момента и силно актуална в контекста на COVID-19 кризата. Продължаващата пандемия провокира различни психологически реакции, както и обостряне на психичните заболявания на хората, които страдат от такива, като депресии и тревожни разстройства. Децата също страдат от повишена тревожност, дължаща се на нарушаването на жизнения им ритъм и социалната изолация", аргументират акцията организаторите. Д-р Петкова е категорична, че все още у нас да се говори за психични травми е табу. "Искаме да поставим въпроса за психичното здраве през призмата на социално ангажираното изкуство - мощен инструмент за генериране на емпатия и разбирането й, и да създадем достъп до безопасна и приемаща среда за диалог по тема, която в България е силно стигматизирана", допълват организаторите. И са категорични - парченцата от шала на всеки, който иска да изкрещи проблемите и тревогите си с плетиво, няма да разкриват самоличността му.