Ремонт на обвиненията срещу Весо Брадата

Процесът започва след поправка на грешки
Ще те заколя и изкормя, ако не върнеш парите, заплашван е потърпевш, разследващите го объркват с друг
Да бъде поправено обвинението срещу бизнесмена Веселин Денков - Весо Брадата и останалите подсъдими за лихварска банда за рекет! Това решава окончателно апелативният спецсъд, след като открива очевидни фактически грешки във внесения обвинителен акт срещу любимия на Мис България 2001 Ивайла Бакалова и още 9 души, научи "България Днес".
На подсъдимата скамейка освен Весо Брадата, или Воденицата, както също е наричан, са изправени още Ивайло и Сашо Георгиеви - Големия и Малкия Пиф, Георги Божилов - Жоро Тениса, Михаил Апостолов, Георги Бранков, Владимир Петров, Благовест Михайлов, Михаил Касалийски и Александър Аливонов.
Те са подпукани като престъпна група за изнудване и извършване на незаконна финансова дейност от лихварство. Според обвинението далаверите са ставали през заложните къщи на Пифовете, с пари на Весо Брадата. А анонимни антимафиоти замесват името на хазартния бос Васил Божков като финансист на схемата, но не е ясно дали подобни доказателства фигурират между кориците на папките.
Делото влиза в съда в края на януари. На разпоредителното заседание магистратите откриват груби нарушения, заради които го връщат на прокуратурата. Втората инстанция преценява, че има "незначителни технически неточности", които не са с характер на съществени процесуални нарушения, за да погазват правото на защита на подсъдимите. Затова указват на спецпрокуратурата да поправи грешките в едноседмичен срок, след което процесът да продължи по същество.
Един от спорните въпроси е липсата на цифрово изражение на член от Наказателния кодекс за извършване на престъпление в съучастие към обвинението за изнудване. Според служителите на Темида това не е проблем, защото към конкретното престъпление е записано "извършено от две или повече лица". Прокурорът обяснява казуса с допуснат "технически пропуск".
Защитата смята, че от обвинителния акт не ставали ясни времето, мястото и начинът на погазването на закона. Твърди се, че не се посочва дали подсъдимите са притежавали разрешение за извършване на банкова дейност по предоставяне на заеми срещу високи лихви на широк кръг лица. Възроптава се и срещу проведеното задочно производство спрямо Владимир Петров, което му е попречило лично да участва в разследването. От документи по делото става ясно, че той е търсен от края на август м.г.
Униформени са го дирили в село, където е постоянният му адрес, но се оказало, че имотът от 4 г. е обитаван от друг. Ченгетата се отбили и до друга къща, в която живеел дядо му. Старецът казал, че от 6 месеца не е виждал внука си. Издирвачите изненадващо посетили и дома на тъщата, но издирваният не бил там. Накрая служителите на реда отишли в апартамент в столичен квартал, където живее съпругата му. Тя заявила, че мъжът й е излязъл на работа. Проверка в заложната къща установила, че Петров го няма там. Така той бил обвинен задочно. Когато се появил, подсъдимият съобщил, че през цялото време бил в жилището при жена си.
В ябълка на раздора се превръща конституирането като частен обвинител на един от пострадалите, взел 10 бона заем. За него се твърди, че е заплашван от Иво Пифа през декември м.г. след разбиването на групата по нейно поръчение. Цитират се страховити реплики: "Ще те заколя и ще те изкормя, ако не върнеш парите". Обвинителите объркват пострадалия с друг свидетел със същите инициали и сходно име. "Това е очевидна фактическа грешка, отстранима по друг начин, който не налага връщане на делото", коментират магистратите.
Те недоумяват защо първата инстанция отказва да конституира потърпевшия с мотив, че молбата не съдържа данни за лицето, при положение че той изявява желанието си устно в съдебна зала. Апелативните спецсъдии го вкарват в делото като частен обвинител заради заканата за убийство и нанасяне на тежка телесна повреда. След това решение се очаква процесът да продължи по същество с разпити на свидетели.
Веселин Денков е задържан на 1 септември м.г. при влизане в страна на ГКПП Калотина. Закопчан е на връщане от воаяж с приятелката си - моделката Бакалова. "Веселин Денков има небанкова финансова институция с лиценз на БНБ, под надзора на БНБ, той е проверяван многократно всяка година, има отчети. Те се опитват да го изкарат нещо много незаконно и тип лихварство, той няма нищо общо с това", коментира красавицата след арестите.
Денков е подсъдим и по дело за изнудване, заведено от убитата финансова брокерка Станка Марангозова. След подаден от нея сигнал пред Темида са изправени Денков и доведеният син на Емилия Масларова - Иво. Иво Масларов изчезва, тъй като криминалистите го подозират като поръчител на убийството на Марангозова, и още се издирва от Интерпол.
КПКОНПИ му иска 12 милиона
Иск за запориране на почти 12 милиона лева внася антикорупционната комисия в съда срещу Веселин Денков. В крупната сума Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество включва и 7 имота. "За част от имотите, които цитират, дори не са посочили местонахождението им. По-същественото е, че съдията от СГС, който ще разглежда делото на първа инстанция, е върнал исковата молба като нередовна с едни доста съществени и доста логични мотиви със съществени указания за колегите от КПКОНПИ", посочва адвокатът на Денков - Стоимен Чакалов.