Дават пари и на народните певци

Младият певец Владислав Славов сред първите кандидати, според Ибряма критериите са непосилни
Няколко седмици след паметната среща между поп изпълнители и премиера Борисов, на която бе обещана подкрепа от страна на държавата, фолклорните певци и музиканти също имат повод за радост. След програмата, подпомагаща поп, рок и джаз музиканти, вече от помощ могат да се възползват и представители на фолклорното изкуство.
В последния ден на месец март Национален фонд "Култура" обяви сесия по набиране на кандидати по програма "Творчески стипендии за подпомагане на млади и на изтъкнати творци артисти изпълнители (певци и инструменталисти) в областта на фолклорното изкуство". Творческа стипендия за едно лице е в размер на 4267, 25 лева, а сумата ще бъде изплащана след начисляване и удържане на законоустановените данъци и задължителни осигурителни вноски. За нея могат да кандидатстват фолклорни артисти изпълнители на свободна практика, които имат изплатени данъчни задължения за 2019 г., а годишният им доход за същата година да е над 3000 лв. Те не трябва и да получават друга финансова подкрепа по мярка за финансово подпомагане в условията на пандемията или парични обезщетения за безработица по Кодекса за социално осигуряване.
Според световноизвестният музикант Иво Папазов-Ибряма много малко ще са тези, които ще успеят да се възползват от тази помощ заради критериите.
"Самият аз попитах министър Банов, ако му дадат 50 лева на ръка на сватба, ще ги декларира ли? Критериите са безумни и тези в комисиите, които ги измислят и решават кой да вземе парите, трябва накрая да дадат отчет какво ще се случи с останалите средства, защото реално до помощите ще достигнат много малко брой хора. Аз може да нямам декларирани 3 хиляди, а 2800 и тогава не мога да кандидатствам. Ние не можем да искаме на една сватба фактура, за да си платим данъка за полученото. Дори не искаме всички тези пари, и по-малко да дадат на музикантите, пак ще е нещо. Забраниха на хората сватби, кръщенета, а отвориха градини и ресторанти, автобусите са пълни... Безумие е!" - споделя пред "България Днес" Ибряма.
Легендарният кларнетист споделя разочарованието си от последната година, когато се е наложило да отмени над 30 концерта заради пандемията. Единствено след отменения концерт в Германия той получава обезщетение. Ибряма твърди, че не гледа толкова себе си, а колегите си - редица народни и сватбарски музиканти, които са готови да продадат музикалните си инструменти, за да преживеят поредния месец на безработица.
"Сдружаваме се всички ние и ще направим обща каса, с която да си помагаме, когато някой от нас има нужда. След като сме забравяни от държавата, ще разчитаме един на друг" - отсича още известният музикант.
"Аз не съм Азис и не мога декларирам по 5 бона от участие. Ние сме международни сватбарски музиканти. Няма дори на кого да се обидя. На тези войводи в комитета във фонд "Култура" ли? Не знам какво ще правим!" - непримирим е Ибряма.
Самият той не само финансово е засегнат от коронавируса. В момента музикантът за втори път е в 15-дневна карантина. След като синът му минава през вируса, в момента съпругата му Мария е в болница. За радост, състоянието й е не е тежко.
Един от първите изпълнители, кандидатствали по програмата на фонд "Култура", е младият фолклорен певец и организатор на концерти Владислав Славов. Славов е сред многото, които застанаха зад народните певци в трудните времена през последната година, и неведнъж изрази мнение, че те не бива да бъдат забравяни. По време на пандемията той издава цели четири албума. С последния си проект "Песните ти, Българийо" Славов е кандидатствал по новата програма.
"Истината е, че на свободна практика сме малко народните изпълнители, повечето са част от оркестър или ансамбъл. Беше много важно това да се случи и да има такава програма, защото народното творчество не трябва да бъде забравяно" - казва пред вестника Славов. Той допълва още, че колегите му си плащат данък за всеки изкаран лев, включват се в редица благотворителни каузи, подемат различни значими инициативи, а някак все биват забравени.
"Виждате колко имена от музикалния шоубизнес бяха подкрепени от държавата, например парите на заслужилите певци от "Златният Орфей". В същото време големи изпълнители на народна музика са забравени, а хората още слушат тази музика и имат нужда от нея, затова тя трябва да съществува и да се подкрепя" - убеден е младият изпълнител.