Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9801541 www.bgdnes.bg

Боби Мекото се измъква от наркоприсъда

След като е спипан с дрога за $40 млн.

Общо 60 г. затвор получиха трима нашенци в ЮАР, закопчани на кораб с 1 тон кокаин

Присъди от общо 60 години затвор бяха произнесени за трима българи, които бяха заловени с близо тон кокаин за 40 млн. долара на кораб Windward в ЮАР на 1 март. В арестуваната група имаше още един нашенец - Борислав Атанасов - Боби Мекото, и шестима моряци от Мианмар.

Реклама

Обвиненията са свалени от четвъртия българин и шестимата граждани на Мианмар, съобщи Националната прокуратура на ЮАР. Говорителят на обвинението Ерик Нтабазалила не уточни какви са мотивите за освобождаването им от наказателна отговорност.

Строги присъди са произнесени от съда в Южна Африка за Марио Радославов Васев, Асен Георгиев Иванов и Атанас Михайлов Биков, съобщава местният сайт News 24. Те са признати за виновни за търговия с наркотици и влизане в ЮАР с фалшиви документи.

Двайсет и пет години затвор е присъдата за Марио Васев, наложена му за търговия с дрога. Към наказанието си той получава и една година решетки за незаконно влизане в Южна Африка. Васев се прочу в България като един от заподозрените за убийството на писателя Георги Стоев през 2008 г. Според запознати в миналото Марио гравитирал около известен наш наркобос, бивш командос с присъда за наркотици.

Съдът в ЮАР дава 25 години лишаване от свобода и на Асен Иванов за търговия с дрога и една година за незаконно влизане в страната. След хващането на рекордната пратка с кокаин медии в ЮАР разкриха, че Иванов е имал предишни сблъсъци с правосъдието в страната. Покрай тях Асен Иванов станал публично известен като словашки гражданин с името Алек Новак, който винаги носел пълни чанти с пари и се разплащал кеш. Той бе посочен като собственик на кораба, боядисан с цветовете на българското знаме, на борда на който бе открита рекордната за ЮАР наркопратка. Според публикации в местни медии Асен Иванов е собственик на още три плавателни съда, един от които, плаващ под монголски флаг, е изчезнал мистериозно малко преди да бъде задържан корабът с дрогата на 1 март.

Най-ниската присъда, от 10 години затвор, получава Атанас Биков. Към наказанието му се прибавя и една година за незаконно влизане в ЮАР.

Реклама

Тримата българи - Марио Васев, Асен Иванов и Атанас Биков, са осъдени и на конфискация на имуществото. При полицейското претърсване на жилищата им са намерени и иззети 1,1 милиона долара и 4300 евро. Тримата са имали два луксозни джипа, които си купили в ЮАР. Всички превозни средства, рибарският кораб и два други плавателни съда са конфискувани и отнети по решение на съда в ЮАР.

Интересна и прелюбопитна е биографията на българина със свалени обвинения - Борислав Атанасов - Боби Мекото. Той е строителен предприемач в България и се прочува, след като става жертва на бруталната банда за отвличания "Наглите" през 2009 г. Освободен е срещу 500 хил. евро откуп. След отвличането му МВР разпространява списък с криминалните му дейности - кражби, грабежи, притежание на взривни вещества. По това време се разчува, че Мекото е лежал в затвора в Германия за източване на банкови карти. Прибран е зад решетките с друг българин, известен на международните служби като организатор на наркоканали за трафик на дрога от Перу през Южна Африка за Европа.

Според криминалисти Мекото бил един най-верните лейтенанти на издирвания от Интерпол международен наркотрафикант Евелин Банев-Брендо. Твърди се, че Мекото имал връзка с две яхти, заловени с 500 кг кокаин край Канарските острови през 2012 г. Тогава международни анализатори на наркотрафика свързаха разбития канал с подсъдимия по това време Брендо, който според версията на испански криминалисти уреждал кокаинови товари от Южна Америка чрез лейтенантите си Мекото и Моркова.

Рекордната наркопратка

Четиримата българи и шестимата моряци от Мианмар бяха заловени на 1 март на кораб в залива Салданха, който е на около 100 км от Кейптаун, в провинция Западен Кейп. По време на акцията ченгетата откриват 973 блока с компресирано вещество - кокаин с надпис "Кинг кока", оценен за 40 млн. долара. Разследването на канала е започнало от началото на 2021 г.

Това е една от най-големите наркодоставки, които някога са конфискувани в ЮAР. Местните власти оценяват като една от най-успешните си акцията, при която са задържани българите.

"Много сме доволни от резултата", заяви след приключването на съдебното дело и произнасянето на присъдите им държавният прокурор на ЮАР Арадхана Хиерамун.

Реклама
Реклама
Реклама