Нов запор за фирма на Божков

Мярката е върху компанията, собственик на Телефонната палата
Акции за 36 милиона блокирани от съда
Съдът наложи нов запор върху фирма на Васил Божков. Той касае пряко Телефонната палата, която сдобилият се с куп обвинения бизнесмен планираше да направи музей, научи "България Днес".
Софийският градски съд постановява незабавно в Търговския регистър да се впише запор върху притежаваните от "Ню Геймс" 36 000 поименни акции от капитала на "НГ Пропърти" ЕАД. Те са с номинална стойност всяка от по 1000 лв., така че цялата обезпечителна мярка е общо за 36 млн. лв. Определението на магистратите е окончателно и не подлежи на обжалване. Проверката в Търговския регистър показва, че 36 млн. е целият капитал на компанията, в чийто съвет на директорите освен Васил Божков влизат Димитър Ганев и Татяна Димитрова, която представлява дружеството.
Именно чрез фирмата си "НГ Пропърти" Божков придоби Телефонната палата. Това става през май 2017-а. На предишния собственик БТК бяха платени 17,3 млн евро. Намерението му бе там да бъде събрана огромната му колекция от антики и реално в центъра на столицата да има музей с богата експозиция. Трябваше да има и лаборатории за реставрация на артефакти. Залите на зданието бяха разчистени и започна документално оформяне на преустройството. През 2019 година главният архитект на София издава разрешение за строеж за преустройството на палатата. От документите стана ясно, че сградата е с разгъната площ от 13 дка., което я прави по-голяма от експозицията на Националния исторически музей, когато той се помещаваше в Съдебната палата.
След като прокуратурата погна Васил Божков и бяха направени законови промени, за да бъде спрян хазартният му бизнес, Телефонната палата бе зарязана, а държавното обвинение иззе колекцията. Огромният брой на експонатите принуди специалисти, основно от Националния исторически музей, месеци наред да не могат да смогнат с описването и инвентаризацията на предметите.
За възбраната върху самата сграда на палатата точно преди година съобщи в профила си във фейсбук самият Божков
"Направена е възбрана върху Телефонната палата за невнесено ДДС. От евентуалните бъдещи приходи от продажба на билети от все още несъществуващия и вече запориран музей", посочи тогава той.
Предвид очертаващите се продължителни съдебни и други процедури около фалита, не е ясно дали времето ще стигне за реализиране на разрешението за строеж за Телефонната палата. По закон то губи правно действие, ако строителството не започне до три години от влизането му в сила.
Освен печеливши от "Национална лотария" и фирми държавата също търси от "Ню Геймс" около 270 млн. лева с актове за публични държавни вземания.
"В случай че съдът прецени, че исканията на държавата в лицето на НАП трябва да бъдат удовлетворени изцяло, няма да останат пари, с които да бъдат покрити исканията на печелившите от лотариите", заяви пред "България Днес" наскоро временният синдик на "Ню Геймс" Тихомир Найденов. Държавата в лицето на НАП е първа по ред да си получи вземанията, ако те бъдат удовлетворени частично или изцяло. Според синдика, в случай че искът на държавата бъде признат в пълния му размер, за физическите лица няма да остане нищо. Шансът им да получат поне част от дължимите печалби е, ако държавните вземания бъдат отхвърлени или удовлетворени само частично.