Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9801724 www.bgdnes.bg

Нов запор за фирма на Божков

Мярката е върху компанията, собственик на Телефонната палата

Акции за 36 милиона блокирани от съда

Съдът наложи нов запор върху фирма на Васил Божков. Той касае пряко Телефонната палата, която сдобилият се с куп обвинения бизнесмен планираше да направи музей, научи "България Днес".

Софийският градски съд постановява незабавно в Търговския регистър да се впише запор върху притежаваните от "Ню Геймс" 36 000 поименни акции от капитала на "НГ Пропърти" ЕАД. Те са с номинална стойност всяка от по 1000 лв., така че цялата обезпечителна мярка е общо за 36 млн. лв. Определението на магистратите е окончателно и не подлежи на обжалване. Проверката в Търговския регистър показва, че 36 млн. е целият капитал на компанията, в чийто съвет на директорите освен Васил Божков влизат Димитър Ганев и Татяна Димитрова, която представлява дружеството.

Реклама

Именно чрез фирмата си "НГ Пропърти" Божков придоби Телефонната палата. Това става през май 2017-а. На предишния собственик БТК бяха платени 17,3 млн евро. Намерението му бе там да бъде събрана огромната му колекция от антики и реално в центъра на столицата да има музей с богата експозиция. Трябваше да има и лаборатории за реставрация на артефакти. Залите на зданието бяха разчистени и започна документално оформяне на преустройството. През 2019 година главният архитект на София издава разрешение за строеж за преустройството на палатата. От документите стана ясно, че сградата е с разгъната площ от 13 дка., което я прави по-голяма от експозицията на Националния исторически музей, когато той се помещаваше в Съдебната палата.

След като прокуратурата погна Васил Божков и бяха направени законови промени, за да бъде спрян хазартният му бизнес, Телефонната палата бе зарязана, а държавното обвинение иззе колекцията. Огромният брой на експонатите принуди специалисти, основно от Националния исторически музей, месеци наред да не могат да смогнат с описването и инвентаризацията на предметите.

За възбраната върху самата сграда на палатата точно преди година съобщи в профила си във фейсбук самият Божков

"Направена е възбрана върху Телефонната палата за невнесено ДДС. От евентуалните бъдещи приходи от продажба на билети от все още несъществуващия и вече запориран музей", посочи тогава той.

Предвид очертаващите се продължителни съдебни и други процедури около фалита, не е ясно дали времето ще стигне за реализиране на разрешението за строеж за Телефонната палата. По закон то губи правно действие, ако строителството не започне до три години от влизането му в сила.

Освен печеливши от "Национална лотария" и фирми държавата също търси от "Ню Геймс" около 270 млн. лева с актове за публични държавни вземания.

"В случай че съдът прецени, че исканията на държавата в лицето на НАП трябва да бъдат удовлетворени изцяло, няма да останат пари, с които да бъдат покрити исканията на печелившите от лотариите", заяви пред "България Днес" наскоро временният синдик на "Ню Геймс" Тихомир Найденов. Държавата в лицето на НАП е първа по ред да си получи вземанията, ако те бъдат удовлетворени частично или изцяло. Според синдика, в случай че искът на държавата бъде признат в пълния му размер, за физическите лица няма да остане нищо. Шансът им да получат поне част от дължимите печалби е, ако държавните вземания бъдат отхвърлени или удовлетворени само частично.

Реклама
Реклама
Реклама