Дете излапа баница за минута

Кулинарен фестивал във Върбица
Най-бърза бе 15-годишната Василена
Една минута отне на 15-годишната Василена Енчева да излапа нормално по големина парче баница. За 60 секунди пък 12-годишният Божидар Петров погълна шише с боза.
Рекордите бяха поставени на надяждане с баница и надпиване с боза на кулинарен фестивал в с. Върбица. Любопитните състезания с много емоции се проведоха по време на събиране на готвачи и самодейци в горнооряховското село. На събитието местни хора и гости от други населени места представят уникални рецепти, които са получили като завещание от предците си и не могат лесно да бъдат открити в готварските книги.
Най-голямата атракция на фестивала бяха двубоите между малчугани, които трябва да демонстрират бързина в хапването на парче баница и изпиването на шишенце с боза, коментира пред "България Днес" Анелия Димитрова, която е била ангажирана с организацията на кулинарния фестивал.
Погледите към себе си привлича и баба Стефка от Върбица, която показва и учи децата как се прави вкусна дрипава баница. Накичена със златни пендари, тя върти и точи баници, докато танцува в такта на гъдулката. Малчуганите се учат от нея още как да сеят брашно, да месят тесто и да точат кори.
Гостите от поповското село Паламарица грабват наградата за най-масово участие, тъй като могат да се похвалят с една от най-разнообразните и отрупани маси. Те блестят с традиционна капанска софра, характерна за тази част на България. Представителите на домакините от Върбица първо показват, а после хранят хората на фестивала с локумена баница, чорбаджийска баница, вълча баница, мачкана баница, баница с моркови, баница с тиквички и сусам, както и поена баница за Бъдни вечер.
Събитието традиционно преминава с много народна музика и танци.