Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/9848877 www.bgdnes.bg

Отец Иван с охрана

Срещу набезите на апашите

Вдигнах ръце от кражбите, двама бодигардове пазят добитъка, сподели духовникът 

Отец Иван наема охрана за животните си в приюта в монтанското село Якимово.

Духовникът е принуден да сложи двама пазачи на собствеността си, тъй като вдига ръце от постоянните кражби през последните години.

Реклама

"Набезите на крадците нямат край, а наскоро купих 60 овце и сложих двама души да ги пазят. Няма да ми е приятно да отмъкнат овцете, защото съм дал много пари за тях. Като има охрана, по-добре ще е положението", разказа пред "България Днес" отчето, който помага на стотици хора, изпаднали в затруднено положение.

Последната голяма кражба дядо Иван преживява през февруари тази година. Тогава нагли апаши отмъкнаха от кошарата му 35 овце и 27 кози, като оставиха без месо и мляко питомците от приюта му. "Овчарят е чакал животните да се приберат от паша, но те така и не се появяват. Започнахме да обикаляме района и горите, но не ги открихме. Изключено е толкова животни да са били изядени от диви хищници и да няма следи. Пастирът е видял паркиран близо до кошарата бус, в който е имало трима души. Когато ги е попитал кои са и какво правят там, те са избягали с мръсна газ", каза тогава пред вестника отчето. През февруари 2015 г. бяха задигнати двигателят на дробилката за клони, с която си режеха дърветата за отопление, и помпа от парното.

Дядо Иван се е захванал и с възстановяването на двете къщи, които изгоряха при голям пожар преди два месеца. Тогава бяха унищожени 100 квадратни метра покривна конструкция, а 30 бали с фураж станаха на пепел. "Хубаво е, че нямаше жертви, но трябва да ги построим отново, за да има къде да живеят хората. Събираме пари за ремонт, като средства ще ни трябват и за новия овчарник. Като имаме повече животни, трябва и да ги приютим. Кипи усилен труд по строежа и вярвам, че скоро ще сме готови, за да посрещнем есента с нови постройки", добави духовникът.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама