Трети път връщат дело срещу човек на Доктора

Цигарена афера отпреди 10 г. цикли в спецсъда
На Йоаннис Стратакос не му осигурили преводач по време на разследването
За трети път е върнато делото за грандиозна цигарена афера срещу грък, сочен за дясна ръка на покойния бос Иван Тодоров-Доктора! Магистратите от Апелативния спецсъд откриват, че разследващите не са осигурили преводач на Йоаннис Стратакос и не са предявили материалите на родния му език. Това става ясно от определение, научи "България Днес".
Според Темида нарушението накърнява правото на подсъдимия на справедлив процес, гарантирано в Европейската конвенция по правата на човека и основните свободи (ЕКПЧОС). Гъркът заявил, че не владее добре български, но въпреки това не му е бил осигурен преводач нито при повдигане на окончателното обвинение, нито при предявяване на материалите.
"Осигуряването на устен превод на разбираем за подсъдимия език, включително в досъдебната фаза, както и на писмен превод на актовете, в т.ч. и постановлението за привличане като обвиняем, е едно от изискванията за справедлив процес", изтъкват служителите на Темида. Те уточняват, че все пак пред съда е повикан преводач от и на гръцки език.
Освен липсата на превод се оказва, че спецпрокуратурата е изпуснала едно от обвиненията срещу Стратакос. Той е погнат за престъпна група и още 5 отделни престъпления, свързани с държане на цигари без бандерол. От държавното обвинение не са записали петото обвинение - че на 25 февруари 2012 г. в лек автомобил "Ауди А6" с румънска регистрация е държал акцизни цигари без бандерол на обща стойност 607 275 лв. Магистратите се заравят между кориците на делото, но не намират постановление обвинението да е свалено. Несъответствието също става причина за рестарт на делото.
След два пъти връщане на процеса през 2016 г. идва нов препъникамък пред Стратакос и изправените на подсъдимата скамейка - Диан Ганчев, Илиян Стефанов, Георги Миленков, Живко Узунов, Димитър Баджаков, Росен Тракийски, Благовест Янев, Борислав Неделков, Веселин Дичев, Филип Митрушев, Петю Тодоров, Тоню Пархов и Росен Димитров.
Димитров е обявен за издирване и делото срещу него се води задочно. На разпоредително заседание през декември в съдебната зала не е бил негов защитник, каквото е изискването по закон. Затова магистратите постановяват разпоредителното заседание да се проведе отново. Първата инстанция не намира съществени нарушения, но втората връща делото на поправителен.
Разследващи изчисляват, че нанесената щета на бюджета от цигарената афера е на стойност над 10 милиона лева. Схемата е разбита през 2011 г. при мащабна акция на ГДБОП с кодово име "Контрабандистите". При обиски в няколко града са открити над 5100 мастербокса цигари за 15 млн. лв. Преди операцията спецченгетата наблюдават четири месеца Стратакос, който е известен с предишни подобни подвизи. Оперативна информация го сочи за пръв помощник на Иван Тодоров-Доктора. След разстрела на легендарния контрабандист през 2005 г. Йоаннис Стратакос се захваща сам с прекарване на цигари покрай официалния си внос на гръцка марка, обясняват антимафиоти.
През 2009 г. на границата са задържани няколко негови тира с цигари за 6 млн. лева при опит да влязат у нас с фалшиви документи. След акцията спецченгета издават, че схемата се покровителства от митничар с прякор Цайса, който прибирал по 50 хил. евро на пропуснат тир.
След осуетения опит гъркът изпипва по-добре схемата си и започва да работи чрез доверени хора, като поръчва огромни количества цигари в Дубай и Китай. Стоката се превозва до Гърция, откъдето нелегално се внася у нас през три митнически пункта. При пристигането им в България цигарите са разпределяни из тайни складове в различни градове, разкриват ченгета. Десет години след акцията процесът е на нулата.
Митничарски схеми от кръчмата на МВР
Бившият митничар Димитър Баджаков е спряган за помощник и доверен финансист на гърка Стратакос, познат с прякора Асоса. Повдигнатите обвинения на Баджаков не са пречка той да влезе в бизнес отношения с фирмата на МВР "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ). Сътрудничеството между обвиняем и пазители на закона стартира на през януари 2015 г., когато дружество на Баджаков сключва 5-годишен договор за наем на ресторант "Бизнес клуб БМВ", притежаван от едноименната полицейска фирма. Месеци по-късно управителят на държавната фирма решава да развали договора, но Баджаков отказва да освободи "полицейския ресторант".
Докато се съди с фирмата на МВР, Баджаков се замесва в друга нелегална афера. Той става част от престъпна група, която чрез специален вирус успява да пробие компютърната система на митниците. Благодарение на контрола си върху компютрите бандата на Баджаков успява да манипулира данни за стотици преминаващи през страната товарни камиони. Това позволявало на различни търговци да избягват плащането на ДДС и акцизи. Тарифата е 25 хил. евро на камион. Според прокуратурата схемата започва да действа в началото на 2015 г. Бандата е разбита едва през месец май 2017 г.