Легендата от Бърза помощ, д-р Николай Клинкачев: Не обикаляйте пазарите за 20 ст. по-евтино

Бирата не утолява жаждата, студеното шокира организма
Не слагайте климатика на много ниски градуси
По-хладно е в планината
Слагайте студено на слабините и подмишниците
Кой е той
Д-р Николай Клинкачев е дългогодишен спешен медик в столичната Бърза помощ, спасил живота на много хора. Днес той е координатор медицински дейности в болница "Св. Иван Рилски".
- Д-р Клинкачев, в жегите всички знаят, че трябва да се пие много вода. С това ли се изчерпват лекарските съвети за този сезон?
- Вода трябва да се пие повече, разбира се, но не е само това. Много зависи и от възрастта на човека, от това дали има хронични заболявания. По-възрастните трябва да избягват да излизат в горещата част на деня, също и хора с проблеми с кръвното налягане, сърцето. Добре за тях е да стоят на хладно. Тук идва и един друг проблем, а именно този с климатиците. Хората искат да се разхладят максимално и нагласяват температурата на устройството на 18-19 градуса, което е грешка. Защото след това, когато излязат навън, където температурата е 33 градуса, организмът се оказва в шок.
Основното е приема на много течности, най-вече вода. И тя не трябва да е студена, а пък ледена от хладилника е още по-лошо - напротив, най-добре е водата и течностите да са на стайна температура. Някои колеги препоръчват дори да се пие чай, но не горещ, разбира се, а по-скоро топъл. Така се регулира телесната температура и организмът се чувства по-добре.
- Има ли някакви специални добавки, които да се приемат в жегата и влияят ползотворно на човешкия организъм?
- Няма да казвам марки, но е хубаво да се приема една съставка, наречена хидратин алфа. Тоест хидратиращи прахчета с микроелементи като калий, калций, натрий, хлор и други, които губим чрез потта си.
- Някои наблягат на подсолен айрян, това помага ли?
- Солен айрян невинаги е добро решение. Хората бъркат, че когато човек се поти и кръвното пада много ниско. Но при някои хора рефлекторно то може да се вдигне и да стане по-високо от нормалното. Така че със соления айрян може и да се получи обратният ефект. Добре е човек да знае какво е кръвното му налягане, тоест да си го мери - най-вече това важи за възрастните и хората с хронични проблеми. Основното е да се стои колкото е възможно на сянка, да не се застоява човек под слънцето и да избягва по-тежките физически усилия - не ежедневните, а прекомерните. При различните групи хора и начина на справяне с горещините е различен. Например бременните жени трябва да са възможно най-леко облечени, за да може да се проветряват.
- Говорейки за течностите, хората обичат студена бира, мента, те решават ли проблемите с горещината?
- Всяка студена напитка "шамаросва" рецепторите и изпивайки една или повече бири, ние утоляваме някаква жажда, но това е лъжовно усещане. Защото е доказано, че газираните напитки не само не утоляват жаждата, а напротив - увеличават я. И тъй като са и студени, рецепторите не могат да реагират нормално и трябва да изпием още една напитка, после още една и така, а това не е добър вариант.
- Къде е добре да потърсим прохлада - море или планина?
- По-скоро в планината. На високо е по-прохладно от морското равнище, това е ясно. Препоръчваните дестинации са сред дървета, в гора, ако е възможно. Сега в градовете, ако е около 33 градуса температурата, то на Рилския манастир, или по-високо в планините е 25 градуса, което е осезаема разлика. Плюс това в планините има потоци, които донасят допълнително прохлада. На морето какво става - топнеш се във водата, охладиш се, но после се печеш на плажа. Хората не ходят на море да се крият, а искат да се напекат, да съберат слънчев загар. А това може да ни изиграе лоша шега.
- Ако на човек му стане лошо в жегата, как може сам да си помогне или да помогне другиму?
- Основно трябва да разберем какво е кръвното налягане на пострадалия. Никой не си носи апарат със себе си, но има начин най-общо да се разбере. Ако кръвното е по-ниско от 80 горна граница, което е опасно, не се хваща на пулса на китката. Тогава трябва да опитаме на врата, на сънната артерия, и ако и там пулсът е слаб или не се напипва, то човека, на когото му е станало лошо, веднага трябва да легне и да му се повдигнат краката. Така ще може кръвта от крайниците да отиде към мозъка, който е на-големият потребител на кислород, глюкоза - кръв. Ако не премине това състояние за минути, то вече трябва да се извика екип на Бърза помощ.
- Пръскане със студена вода?
- Да, това е добро решение, ако има такава възможност. Обикновено тези ситуации се случват по паркове или кафенета, където има лед и студени течности. Тогава е хубаво да се сложи нещо студено - може бутилка с вода, месо от фризера, ако щете, важно е да е нещо студено, там, откъдето минават големите кръвоносни съдове. Това са подмишниците и слабините, където са феморалните артерии, за да може да се охлади по-бързо тялото и да се избегне топлинен удар.
- Във вашата богата практика с какви случаи най-често сте се сблъсквали?
- Основно проблемите са с възрастни хора, които излизат по жегите. Правят огромната грешка да тръгнат да обикалят по пазарите, да търсят някаква стока с 20 стотинки по-евтино, возят се в градския транспорт, където е задушно и стават проблеми. Възрастните обикновено имат съпътстващи заболявания като високо кръвно, проблеми със сърцето, мозъка и ето ти рецепта за прилошаване, че и по-големи проблеми. Работниците на открито също са чести пациенти, например строителите. Но тук искам да допълня нещо важно: Всеки, който има шофьорска книжка, е минал задължителен курс по долекарска помощ и е държал изпит по него. Така че вече почти всеки може да помогне. Често се случва да му прилошее на човек, докато е в автомобила си, което е свързано с падане на кръвното налягане. Тогава той спира, получава се задръстване на пътя, а никой не се сеща най-малкото да спре, да извади триъгълника и да облече светлоотразителна жилетка. Така поне би дал знак, че нещо се случва, нещо не е наред.
- Малцина обръщат внимание освен на жегите в този период на годината на други проблеми със здравето, какви са те?
- Основно проблемите са заради високите температури, но има и летни вируси, грипове. Представете си човек с телесна температура от 38 градуса как се чувства при 33 градуса температура на въздуха. Основният проблем тогава е обезводняването, което при тези условия настъпва за часове. Такива вируси причиняват повръщане или разстройство, както и двете едновременно, а в такава ситуация и пиенето на течности не помага, тъй като болният ги връща обратно и няма ефект. Тогава се налага да се търси медицинска помощ, за да може да се оводни тялото с венозно вливане на разтвори. Особено при децата този проблем става сериозен за час, понякога.
- Каква е грижата за децата в жегата? Те не си дават сметка за нея, улисани в игри...
- Задължително е децата да са с шапка, ако може и да е намокрена. И да не бъдат оставяни на слънце. Но искам да завърша с нещо важно, което трябва да се знае и често съм се сблъсквал с проблема в практиката си - приемането на някакви медикаменти. Случва се, когато на човек му прилошее, околните да решат, че му станало еди-какво си и да му дадат медикаменти. А тогава се получава обратният ефект и когато неминуемо пристигнат колегите, за тях вече е по-трудно да коригират състоянието на пациента.