След 22 години чакане "Добруджа" отново в елита. Ето кои са най-паметните мачове в историята им

Стадион "Дружба" изригна в радост - чакането свърши! След 22 години отсъствие "Добруджа" си осигури място в елита на българския футбол. В паметния мач от 36-ия кръг на Втора лига добричлии победиха "Ловеч" с 2:0 у дома и окончателно подпечатаха промоцията.
"Щастливи сме всички, че след толкова дълго време успяхме да влезем в елита - сподели треньорът Атанас Атанасов-Орела пред "България Днес". - Усилията на играчите, персонала и ръководството се увенчаха с този успех."
Опитният наставник подчерта, че истинските предизвикателства тепърва предстоят: "Оттук нататък вече става много по-трудно. Критериите в Първа лига са съвсем различни. Имаме играчи, които ще дебютират на това ниво, но радващото е, че са заредени с ентусиазъм и желание да се докажат".
Походът към върха
Дългоочакваното изкачване не дойде никак лесно. Опитният треньор Атанас Атанасов-Орела изгради боеспособен състав, който демонстрира характер през целия сезон. "Добруджа" зимува на второ място, след като в края на есенния полусезон измъкна трудна победа с обрат - 3:1 като гост на ЦСКА II в София. През пролетта "жълто-зелените" си върнаха върха във Втора лига, а дори и шокиращата загуба с 2:3 от "Локомотив" (Горна Оряховица) след аванс от 2:0 в 33-тия кръг, не ги отклони от пътя към целта. Стабилните изяви на основните играчи като Милчо Ангелов, Ивайло Михайлов и Румен Руменов носеха ценни точки във всеки кръг.
Атанас Атанасов отчете и най-сериозното предизвикателство през сезона: "Най-трудното беше да изградим нагласата, че всеки мач е жизненоважен и се играе на всяка цена. Играчите понесоха усилията, лишенията и натиска - адмирации за това".
"Жълто-зелена" история от Славов до Тодоров
Този успех свързва поколения фенове. Мнозина си припомнят славните времена от края на 90-те, когато с жълто-зелената фланелка блестяха емблематични фигури като защитника Румен Славов и плеймейкъра Диян Божилов - голмайстор №1 на "Добруджа" в елита с 35 попадения. В онези години по терените на "А" група изгряха и бъдещи национали като Милен Петков и Светослав Тодоров, които започнаха кариерите си именно от "Добруджа".
Днес, 22 години по-късно, техният наследник - отборът на Атанас Атанасов, възражда "жълто-зелената" мечта.
Атанас Атанасов е много доволен от отношението на феновете към отбора по пътя към елита. "На последните ни гостувания във Велико Търново, Горна Оряховица и Русе се чувствахме като домакини, благодаря им! - казва наставникът. - Надявам се и в Първа лига да ни подкрепят още по-силно. В момента клубът - отборът, ръководството и феновете - сме едно цяло. Това е ключът към успеха."
Стадионът е построен от доброволци
Стадион "Дружба" в Добрич има капацитет от 12 500 места и се намира в Градския парк "Свети Георги". Построен е в края на 50-те години на 20-и век с дарения и доброволен труд от жителите на града. За архитект на съоръжението е избран варненецът Косьо Христов. Строителството започва на 1 ноември 1958 г., като основите са положени върху по-стария стадион "Базарджик".
Спортното съоръжение е открито официално на 25 септември 1960 г., по време на отбелязването на 20 години от връщането на Добрич в пределите на България през 1940 г. На церемонията присъстват около 30 000 зрители и 12 000 спортисти. Сред почетните гости са председателят на Президиума на НС Димитър Ганчев, както и кметовете на Москва и Добрич - Николай Бобровников и Вида Димитрова.
Първият официален мач на "Дружба" се играе между отборите на "Добруджа" и "Прогресул" (Букурещ), като румънският тим включва осем национални състезатели на северната ни съседка, а домакините губят с 0:1.
На 19 март 1986 г. на стадион "Дружба" стъпва един от най-великите футболисти за всички времена - Боби Чарлтън. След края на кариерата си легендата се отдава на бизнес. Именно заместник-директорските му функции във фирма за производство на акумулатори го водят в тогавашния Толбухин. Той е на работно посещение в завод "Старт" във връзка с пускането на нова линия. Освен за работа Боби Чарлтън намира време и за футбол. Гостува на стадион "Дружба", където дава напътствия и прави демонстрации на тренировката на юношите в школата на "Добруджа".
Паметни мачове
На 7 юли 1961 г. "Добруджа" побеждава с 3:1 в приятелски мач унгарския гранд "Ференцварош", който по това време е футболно страшилище в Европа. Тогава отборът от Добрич се намира на десетото място в "Б" група, докато съперникът се бори за европейски титли. Въпреки това "жълто-зелените" шокират футболната общественост, радвайки над 15 000 зрители по трибуните. Голмайстори за българския отбор са Енчев, Инджев и Чобанов. Година по-късно "Добруджа" печели правото да играе в "А" група за първи път в своята история.
На 15 юни 1964 г. "Добруджа" изиграва един от най-паметните мачове в своята история, побеждавайки в контрола немския гранд "Борусия" (Дортмунд) с 2:1. По това време футболните гиганти от Германия са едни от най-силните отбори в Европа, носители на Купата на европейските шампиони (КЕШ), Купата на носителите на купи (КНК) и Междуконтиненталната купа.
На 7 февруари 1994 г. в Добрич губи украинският "Шахтьор" (Донецк) с 0:1 по време на зимната си подготовка преди пролетния дял на сезона в българския елит. По това време "Шахтьор" е актуален носител на Купата на УЕФА и един от най-силните отбори на Стария континент.
През 1969 г. "Добруджа" успява на разгроми столичния "Левски" с класическото с 3:0. В този мач в състава на "сините" играе легендарният български футболист Георги Аспарухов-Гунди. И той също няма късмет в този мач, като изпуска дузпа. Герои за добричлии се превръщат Йордан Лечев, Карамфил Николов и Ангел Славейков, които отбелязват по едно попадение във вратата на столичани.
Стадион "Дружба" се оказва тежко място за гостуване на ЦСКА. Седем поредни години "червените" не са в състояние да побеждават там. След равенство 1:1 през 1992/93 през следващия сезон "Добруджа" разгромява "армейците" с 3:1 след голове на Петре Григораш, Стоян Димов и Георги Иванов-Геша. 8 август 1994 г. също се оказва злополучна дата за ЦСКА. Гол на бъдещия национал Милен Петков носи победата за "Добруджа" в първия кръг от първенството. След този сезон двамата най-големи таланти Галин Иванов и Милен Петков са продадени на ЦСКА за повече от половин милион долара. Оттам излизат бъдещият нападател на английския "Портсмут" Светослав Тодоров и Светослав Петров, първият български футболист, станал шампион на Китай.
Паметен остава мачът с "Локомотив" (София) през сезон 1997/98. При 1:2 съдията Стефан Орманджиев вбесява зрителите, които щурмуват игрището и едва са спрени от полицията. Президентът на клуба Стефан Колев влиза на терена и изважда отбора. Така "Добруджа" е наказан да играе на неутрален терен срещу ЦСКА, а 15-те хиляди зрители на стадион "Луи Айер" в Силистра гледат невероятна драма за 1:1.