Принцесата на пустинята води Повелителите на камилите срещу "Левски"

Наричат я Принцесата на пустинята. Алона Баркат е бизнесдамата, която управлява успешно израелския клуб "Апоел" (Беер Шева). Тимът, който от своя страна носи прозвището Повелителите на камилите, е съперник на "Левски" в турнира Лига Европа. Гостите стигнаха до 0:0 пред препълнените трибуни на стадион "Георги Аспарухов". Този четвъртък предстои завързан реванш, който ще се проведе в унгарското градче Нирегихаза на стадион "Вароши". Градът е в североизточната част на Унгария, на приблизително 240 километра от Будапеща. Заради напрегнатата военна обстановка в Близкия изток "Апоел" няма как да играе у дома.
Баркат притежава клуба от юли 2007 година - вече цели 18 години. Боготворена е от феновете на футбола в града. Израелският отбор е създаден през 1949 година, но най-новата му история започва именно след идването на дамата. Тогава отборът е във втора дивизия и дори най-верните му привърженици нямат идея какво предстои.
Алона е съпруга на известния израелски бизнесмен Ели Баркат. Двамата се запознават в университета, докато тя изучава историята на Близкия изток, а Ели се специализира в математика и бизнес науки. След университета двамата се женят и през 1996 г. заминават за Щатите. Започват различни бизнеси в Силициевата долина, кой от кой по-успешен. Осем години по-късно, през 2004 г., решават да се върнат в родината си и започват да търсят проекти, в които да инвестират.
Близостта на Алона със собственика на "Макаби" (Тел Авив) Лони Хержикович я кара да се замисли дали да не инвестира в клуба. Вместо това решава да купи тима от Беер Шева. Най-бляскавите дни на клуба са далеч назад в историята. Беер Шева е двукратен шампион на страната в поредните 1975 и 1976 г. В онези дни обаче футболът в Израел е все още на аматьорско ниво и повечето футболисти работят по строежите.
Днес тимът е неделима част от град с население от 220 000, в който съжителстват араби, бедуини и евреи. Град, според някои по-стар и от Йерусалим. Мюсюлмани и евреи живеят заедно, а едно от нещата, които ги сплотява най-много, е "Апоел". След 40 години лутане от 2016 до 2018 в три поредни сезона "Апоел" отново вдигна титлата на Израел. През тази пролет пък завоюва и Купата на страната, което му даде виза за Лига Европа.
В европейския футбол има и други жени, които управляват футболни отбори. Катарина Лиебхер - швейцарска бизнесдама, управлява дял в английския "Саутхямптън". След продажба през 2017 запази 20% и още държи част от собствеността. Ванеса Голд заедно със съпруга си държи 25,1% от акциите на "Уест Хям" и е съпредседател на клуба от август 2023 г. Акоcуа Пуни Есиен от Гана купува италианския отбор "Комо" през 2017-а. Тя става първата африканска жена, собственик на европейски мъжки клуб. Нигерийската певица Темс пък инвестира в отбора на "Сан Диего" от МЛС на САЩ.
Лидка Скалата командваше в "Миньор" (Перник)
Първата жена футболен президент у нас е небезизвестната бизнесдама Лидия Станоева. Всички обаче я знаят като Лидка Скалата. Тя получава звучния си прякор, когато поема ръководството на пернишкия футболен тим "Миньор" през 2007 г. Преди това е управлявала още "Хебър" (Пазарджик), "Искър" (София) и "Кремиковци".
Съпругът й Евлоги Станоев - Голямата Бирма е бивш футболист. Той бе обвинен, че е тартор на организирана престъпна група за производство и износ на нелегални цигари. Синът им Георги Станоев - Малката Бирма е бивш юноша на ЦСКА. През годините младият бизнесмен стана популярен в нощна София, както и с връзките си с фолкпевиците Преслава, Алисия и Ивена. Георги загуби битката с множествената склероза през 2022 година.
Лидка Скалата отдавна вече не се занимава с футбол. Тя движеше бизнеси в сферата на ресторантьорството, търговията и строителството. Откакто семейството й бе застигнато от проблеми, тя се изключи от публичното пространство и социалните мрежи.
Топалова ги навива за 5 минути
Галя Топалова е бивша собственичка и президент на футболен клуб "Локомотив" (Пловдив), свързана с отбора в периода между 2007 и 2009 година. Тогава тя придобива и концесията на стадиона в парк "Лаута". По това време има фирма за автобусен превоз, както и за популярна минерална вода. Работи активно със съдружника си Зеки Байрям, който е и неин съпруг.
"Трябват ми 5 или най-много 10 минути, за да убедя някой футболист да подпише с клуба", похвали се тогава Топалова.
В края на 2009 г. шефката влезе в конфликт с феновете на тима, които я обвиняват, че не разбира от футбол, нито знае какво означава "Локомотив". Бизнесдамата се споразумява и продава контролния пакет акции на бизнесмена Коко Динев.
Други жени, управлявали футболни клубове у нас, са Елена Николова – "Несебър", и Анелия Златкова - "Нефтохимик".
Майката на Стоичков боядисва стадиона
Майката на футболната легенда Христо Стоичков - леля Пенка, от години е влязла в ролята на амбициозен футболен шеф и се справя страхотно. Стоичкова е част от Управителния съвет на аматьорския отбор "Марица" (Ясно поле), който се състезава в Източната "Б" областна група на Пловдив.
Тя е особено дейна. Лично е ремонтирала трибуните на селския стадион, сложила е алуминиева дограма на съблекалните, собственоръчно боядисала пейките, грижи се за тревата на терена. В същото време в двора на къщата си произвежда всичко сама. Отглежда и кокошки, така че фризерът й по всяко време е пълен с месо. Любимото й занимание е да играе табла с младежите в селото.