Прокурори бранят прокурори по случая с варненския кмет

Асоциацията на прокурорите в България (АПБ) публикува декларация в защита на колегите си от Софийската градска прокуратура (СГП) във връзка с разследването срещу кмета на Варна Благомир Коцев и задържането му под стража.
Публичните критики срещу прокуратурата бяха продиктувани основно от решението на държавното обвинение в последния момент преди разглеждането на мярката за неотклонение на Коцев и на задържаните с него, да изменят постановлението за привличане на обвиняем, като добавят като член на организираната престъпна група и неизвестен депутат. Включването на лице с имунитет обоснова разглеждането на делото в Софийския градски съд, а не във Варна.
По този повод вчера от "Продължаваме промяната" подадоха сигнал до ИВСС срещу прокурорите Георги Иванов и Ахмед Кокоев.
Днес от Асоциацията на прокурорите пишат, че прокуратурата прилага закона еднакво, спрямо всички граждани и всички мерки за процесуална принуда, подлежат на последваща преценка и контрол от съда.
"В този смисъл внушенията за еднолично и произволно поведение на прокуратурата са неоснователни и подвеждащи. Категорично се противопоставяме на всякакви квалификации, целящи да представят действията на прокуратурата като политическа репресия", посочват от асоциацията и добавят, че внушенията за репресии и "пиар акции" не почиват на факти, а на политически интереси.
От асоциацията заявяват, че наблюдаващите делото срещу кмета на Варна прокурори, са подложени на персонални нападки, подигравателни коментари, публична и професионална дискредитация, пише lex.bg. По думите им личните нападки създават атмосфера на натиск и вмешателство при изпълнение на служебните задължения на магистратите.
"Преходът от институционална критика към персонална агресия създава опасен прецедент. Критичността към действията на държавните органи е основно право в демокрацията, но тя трябва да бъде аргументирана, обоснована и почтена, а не личностна и дискредитираща", се казва в декларацията, в която от асоциацията отново подчертават, че гражданската и медийната критика трябва да остане в рамките на правото на свободно изразяване, а не на личната дискредитация.
В заключение прокурорите пишат, че ще се противопоставят срещу всякакви опити за натиск, уронване на авторитета и политизиране на правосъдието.