8 години решетеки за асеновградчанин, гръмнал съсед
8 години решетки за асеноврадчанинът Руслан Тодоров, опитал умишлено да умъртви съседа си Христо Иванов - гръмва го в тялото, но мъжът оцелява по чудо. Това става ясно от решение на Апелативния съд в Пловдив.
През октомври миналата година Окръжният съд в Пловдив оправда Тодоров, защото магистратите приеха, че деянието е извършено в условията на неизбежна отбрана. На агресивния стрелец му бе наложено ефективно наказание единствено за незаконно държане на огнестрелно оръжие и боеприпаси. Апелативните магистрати обаче го признават за виновен и по двете обвинения, защото смятат, че предела на неизбежна отбрана е превишен.
Пред апалтивните магистрати днес отново бяха разпитани свидетелите, изслушан беше и експерт от Националния институт по криминалистика, установил барутни микрочастици по ръцете и дрехите на подсъдимия. Магистратите назначиха експертиза с участието на балистик и съдебен медик, която установи точното място, откъдето е произведен изстрелът по Христо Иванов. Изискани и изслушани бяха записите от телефон 112 за получените съобщения по време на инцидента.
Апелативният съд прие за безспорно установено, че на 16 декември 2022 г. бащата на подсъдимия се държал агресивно на улицата, на която живеел, включително и пред дома на Иванов. Той от своя страна излязъл навън, за да изясни случващото се. В този момент при тях пристигнал Руслан, извадил пистолет и от близко разстояние произвел изстрел към съседа, причинявайки огнестрелно нараняване. Последвали няколко обаждания на телефон 112, включително и от самия подсъдим, който съобщил на дежурния в Районното управление в Асеновград за инцидент на улицата. Междувременно започнала масова саморазправа между близки на пострадалия и подсъдимия, в която по думи на очевидци участвали над 40 човека.
На местопроизшествието пристигнал полицейски автопатрул, а Христо Иванов бил откаран в болница, където му е оказана животоспасяваща медицинска помощ.
Присъдата подлежи на обжалване или протест пред Върховния касационен съд.