Реклама
https://www.bgdnes.bg/novini/article/23044930 www.bgdnes.bg

Мбапе гони рекорд за голмайстор №1

*Само 4 попадения делят Килиан от Мирослав Клозе

*Капитанът на Франция може да задмине Оливие Жиру още тази вечер срещу Сенегал

Капитанът на Франция Килиан Мбапе си е поставил лична амбиция да стане голмайстор номер 1 в историята на световните първенства. Той иска да постигне тази цел още на настоящия мондиал в САЩ, Канада и Мексико. Франция започва участието си на шампионата на планетата в група "I" с изключително чакан сблъсък срещу Сенегал! Двубоят ще се играе тази вечер от 22 часа българско време на стадион "МетЛайф" в Ню Джърси.

Реклама

Мбапе се нуждае от само едно попадение, за да изравни Оливие Жиру (57 гола) като най-добър голмайстор в историята на Франция. Този рекорд може да бъде подобрен още тази вечер. Освен това, със своите 12 гола на световни първенства до момента, Килиан е само на 4 попадения от вечния рекорд на германския нападател Мирослав Клозе (16 гола). 

27-годишната звезда на "петлите" е под светлините на прожекторите, но е засипван от сериозни критики и огромно напрежение. Той влиза в турнира раздразнен и притиснат до стената. Въпреки че стана голмайстор на Ла Лига с 24 гола за "Реал" (М) и общо 47 попадения във всички турнири през сезона Кралския клуб остана без трофей и отпадна рано в Шампионската лига. Мбапе не успя да се разпише и в последните контроли на Франция срещу Кот д'Ивоар (1:2) и Северна Ирландия (3:1).

Наложи се дори съотборниците му Усман Дембеле и Лукас Ернандес да излязат с официални изказвания пред медиите, защитавайки го, че критиките са преминали границата. "Той е мотивиран на 100% и ще накара критиците да млъкнат", заяви Ернандес. В интервютата си преди мача със Сенегал Мбапе демонстрира невероятна зрялост и сподели: "Ако трябва да станем световни шампиони без аз да отбележа нито един гол, веднага се подписвам под това с перманентен маркер. Имаме само една цел и тя е трофеят".

Френски медии акцентират върху голямата новина, че селекционерът Дидие Дешан официално обяви оттеглянето си след края на мондиала. Анализаторите вече спрягат Зинедин Зидан за негов сигурен наследник. "Петлите" кацнаха първоначално в Бостън за своя тренировъчен лагер. Медицинският и техническият щаб работят извънредно, за да адаптират играчите към тежката жега, влажност и часовата разлика в САЩ. Главен арбитър на срещата ще бъде австралиецът Алиреза Фагани. Той е добре познат на Франция, тъй като ръководи легендарния им мач срещу Аржентина (4:3) през 2018 г.

"Лъвовете от Теранга" са кошмарът на "петлите"

Сенегал е един от най-големите кошмари на Франция и до днес. Сблъсъкът довечера носи огромен емоционален заряд, тъй като връща спомените за една от най-големите сензации в историята на световните финали - победата на африканците с 1:0 над тогавашния световен и европейски шампион през 2002 г. На 31 май в мача на откриването стадионът в Сеул вижда нещо немислимо. 

Суперзвездите Тиери Анри, Давид Трезеге и Джибрил Сисе са напълно заличени. Сенегалците са със състав, изграден почти изцяло от играчи от френското първенство. След половин час игра Ел Хаджи Диуф разкъсва френската защита по левия фланг, центрира остро по земя, а Папа Буба Диоп забива топката в мрежата зад Фабиен Бартез. До края резултатът се запазва. "Петлите" са заклани от "Лъвовете на Теранга". Франция завършва групата си на последно място със само една точка и отпада безславно от мондиала в Япония и Южна Корея.

Дали сега историята ще се повтори, или е време за дългоочакван реванш?

Четете още

Спортен водещ от БНТ - двойник на Мбапе

Спортен водещ от БНТ - двойник на Мбапе

Eвропейски отбори са фаворити за титлата на Мондиал 2026
Eвропейски отбори са фаворити за титлата на Мондиал 2026

Eвропейски отбори са фаворити за титлата на Мондиал 2026

Пътеводител към Мондиал 2026: Група "I": Мбапе срещу Холанд

Пътеводител към Мондиал 2026: Група "I": Мбапе срещу Холанд

Най-резултатните отбори и футболисти през сезон 2025/26

Най-резултатните отбори и футболисти през сезон 2025/26

Реклама
Реклама
Реклама