Двойничката на Алекс Петканова: Само "Евровизия" ще оправи пътя до Видин
Участничката от "Трейтърс" Даяна Йорданова мечтае за сцени по вода и светеща "Баба Вида"
Симона ПАНТОВА
Само "Евровизия" може да оправи пътя до Видин. Поне така смята Даяна Йорданова, която превърна шегата за домакинство на конкурса в истинска сензация в социалните мрежи.
29-годишната видинчанка, известна с участието си в „Трейтърс", често е сравнявана с Александра Петканова, а мнозина виждат в нея и поразителна прилика с холивудската звезда Гал Гадот. Освен с визията си обаче, Даяна впечатлява и със самоиронията и чувството си за хумор.
Ако някой ден "Евровизия" наистина акостира на брега на Дунав, първата задача вече е ясна – европейските гости трябва да се запознаят с най-интересните забележителности и уникалните места във Видин. За самия конкурс Даяна си представя далеч по-мащабен спектакъл от обикновена сцена и прожектори.
„Ансамбъл от няколко по-малки сцени – една по вода, една във въздуха и една на сушата. Ние ще сме мерцедесът на Евровизия. Не е ли влашко, помпозно и „Баба Вида" да свети като коледната украса на Крайова, не ми го хвали!", шегува се видинчанката.
Подготовката няма да приключи с музиката и декорите. За гостите от Европа Даяна предлага истинско балканско пиршество, вдъхновено от близостта на града до Сърбия и Румъния.
„Менюто може да започва с овчарска салата, да преминава през влашки сарми, паприка у павлаци, сръбска скара, чеснови пърленки на корем, вино от видинска гъмза и за десерт една глава лук на скара."
Запомнящ се конкурс изисква и запомнящ се слоган. Предложението на участничката в „Трейтърс" е кратко, провокативно и напълно в духа на Северозапада – „Последна дупка на кавала, а?".
„В една по-смела аналогия можем да съпоставим Дара и Видин. Много хора не вярваха в тях и дори им се подиграваха, но последните понякога стават първи. Дара наистина, а Видин засега само в моите мечти", обяснява Даяна.
Изненадващ е и изборът за водещ. Вместо популярно лице от телевизията или музикална звезда, на сцената според Даяна трябва да излезе Григор Димитров.
„Една сръбска дюлева ракия и някой хит на Синан Сакич от 1996 година ще му възродят кариерата и ще шашнат целия свят. Да вземе малко пример от Джокович!"
Зад шегите обаче стои и болезнено познатата за местните тема за пътя от София до Видин. Именно инфраструктурата се превръща в най-силния аргумент пред Европейския съюз за радио и телевизия.
„Това е единствената ни надежда управляващите да направят пътя. За Джиро д'Италия асфалтираха, само с помощта на Евровизия можем да чакаме и път до Видин!", споделя пред "България Днес" красавицата.
И докато европейските телевизии още не подозират, че бъдещето на конкурса може да се решава край Дунав, Даяна вече е готова и с туристическата програма за звездните гости. Ако сред тях случайно се озове и Гал Гадот, разходката няма да мине без кратък урок по история.
„Ще ѝ покажа нашата наскоро реставрирана синагога, която е втора по големина в България след софийската", разказва видинчанката.
Евровизия във Видин засега остава в сферата на мечтите и добрата шега, но Даяна не би отказала покана за водеща. А при толкова подробно подготвена програма на града му липсват само конкурсът, Гал Гадот и най-сетне нормален път до столицата.