Английско-българска тенис надежда става художник

Доскорошната надежда на английския тенис Габриела Тейлър, чиято майка е българка, се превърна в надежда за признат художник.
Бившата британска тенис звезда беше една от най-горещите млади перспективи като тийнейджър. И дори направи дебюта си на "Уимбълдън" срещу бившата вицешампионка Южени Бушар, на която успя да вземе сет. Но това бе и последното й участие на турнир от големия шлем. След това на Габриела й се наложи да се бори за психическото си здраве и с трудния избор остави ракетите за тенис в килера.
Родена в Саутхемптън през 1998 г. с баща Джорди и българска майка, Тейлър следва стъпките на Анди Мъри, като се мести в Испания на 13 години, за да се занимава с тенис. Въпреки че е базирана в Испания, Тейлър побежди Кейти Суон, за да бъде коронясана за национален шампион на Великобритания за юноши до 14 години през 2012 г. Тя достигна до финала на престижния турнир за юноши Ориндж Боул и впоследствие стана професионалист на 16 години.
Тейлър влезе в заглавията по време на участието си на "Уимбълдън" за девойки през 2016 г., когато бе принудена да се оттегли на четвъртфиналите. Чаровницата от Хемпшир се зарази с бактериална инфекция лептоспироза, която може да се предаде чрез урината на плъх. Инфекцията я вкара в интензивно отделение за четири дни и я отстрани за един месец, а тя мислеше, че е била отровена.
Само на 20 години, притисната от предизвикателствата на психичното й здраве и пандемията от коронавирус доведе до преждевременното й пенсиониране от професионалния спорт две години по-късно.
Бившата щ162 в света Тейлър, която спечели шест от своите 12 финала на ITF на сингъл и спечели и 167 000 паунда, похвали Наоми Осака за повишаването на осведомеността за психологическите натоварвания на живота в тениса.
Размишлявайки върху последната година от кариерата си, 26-годишната Тейлър казва: "Наоми наистина поведе пътя. Това е много самотен спорт и ако нямаш правилната отборна среда около себе си, е много трудно място да бъдеш сам. Всъщност страдах от няколко години и не го бях осъзнала. Когато пандемията удари, това беше истинска психическа борба за мен, както беше за много хора".
Въпреки това тя скоро намери нов път в кариерата, използвайки друго свое специално умение, изискващо стабилна ръка, творчески усет и фокусирана концентрация за много различен вид натиск. Сега Тейлър е самоук художник на свободна практика, създаващ произведения по поръчка, включително за други тенис звезди, докато учи реклама в Лондонския университет по изкуствата.
"Мислех, че просто ще започна да рисувам, и направих няколко картини тук и там. Но тогава ми хрумна идеята, че потенциално мога да започна малък бизнес от това, като част от печалбите отиват за благотворителни организации за животни", казва още Тейлър.