Мария Бакалова за българина, отличен с "Оскар": Явор е гордост за България!

Малко Търново го иска за почетен гражданин, Калоянов е екстремен - кара пистов мотор, гмурка се и снима под вода
"Явор е гордост за България!"
В това е категорична единствената нашенка, номинирана за "Оскар" - Мария Бакалова.
Думите й са по повод на нашенеца Явор Калоянчев и неговия колега Кимбъл Търстън, които бяха отличени с награда "Оскар" за технически постижения от Академията за кинематографично изкуство и наука. Престижното признание им беше връчено за разработката на "ML Denoiser" - иновативна технология за премахване на визуален шум от компютърно генерирани изображения, съобщиха от Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет.
Призът бе връчен на 29 април по време на специалната церемония за научни и технически постижения на академията в Лос Анджелис - събитие, което отличава ключови иновации с принос към развитието на киноиндустрията.
Калоянов и Търстън са част от екипа на легендарното студио Weta FX, известно с работата си по филми като "Аватар", "Властелинът на пръстените" и "Планетата на маймуните".
"Много съм щастлив от отличието. Но искам да кажа, че има и други българи, които също имат принос в световната технология. През 2017 г. българската компания Chaos бе отличена с технически "Оскар" за своята рендеринг технология V-Ray, използвана в хитови продукции като "Междузвездни войни", "Игра на тронове" и "Спайдърмен", каза след церемонията Калоянов.
Не само Мария Бакалова, но и родният град на Явор - Малко Търново, бе във възторг от успеха на момчето.
"Той е горост за Странджа! Явор е внук на легендарната учителка Жечка Калоянова, бивша кметица на село Бръшлян и съпруга й Тома Калоянов, които бяха изключителни хора", споделя съседката на Калоянови в града - Теодора Петкова.
"Ооо, момчето не го знам, но баща му Калоян го знам. Работил съм и с предишната кметица Жечка. Много добри хора, радваме се всички в селото за тях", казва сегашният кмет на село Бръшлян - Янчо Русинов. Според него семейството рядко се връща в село, повече си идва баща му Калоян. "Майка му не я познавам, но знам, че сега са в София", допълни първият човек в селото.
Иначе Явор Калоянов е възпитаник на Софийската математическа гимназия и Немската гимназия в София. По-късно завършва бакалавърска, магистърска и докторска степен по компютърни науки в Университета на Саарланд в Германия. Работи като постдокторант в института Visual Computing в RWTH Aachen University, а от 2018 г. се присъединява към екипа на Weta FX в Нова Зеландия.
Освен че обича да се занимава с компютри, Явор е екстремен тип, показва инстрагамът му.
Той кара мотор, любител е, обожава подводното гмуркане и морската фотография. Обожава да пътува по света със сестра си.
"Явор е пример за български учен, чиито постижения в областта на компютърната графика и визуалните ефекти са признати на международно ниво, като неговата работа продължава да оказва влияние върху развитието на индустрията. Щастливи сме, че е странджанско момче", каза и кметът на Малко Търново - Илиян Янчев.
От снимките в инстаграма на Явор Калоянов не е ясно дали има приятелка, макар, че много момичета харесват постовете и снимките му.
Той не е единственият нашенец с престижната награда за ефекти.
Почти няма човек, който да не знае култовия касов холивудски хит "Матрицата". И не може да е иначе - това е един от най-популярните филми в историята на киното, известен със своите впечатляващи визуални ефекти. Въпреки тази грамадна популярност малко българи са наясно, че зад реализацията му стои и наш сънародник. Това е специалистът по специални визуални ефекти в киното Георги Боршуков. Той е роден през 70-те години на миналия век. Завършва Софийската математическа гимназия, след което продължава образованието си в САЩ. Той е главно действащо лице в екипа по визуалните ефекти към филмите "Мисията невъзможна" с Том Круз, "Дълбока синева" и биографичния "Майкъл Джордан на макс". За разлика от филмовите оскари, които се връчват за постижения през изминалата година, наградата за "Научни и инженерни технологии" е демонстрация на утвърдени постижения в сферата на киното. Академията присъжда наградата на новатори, чиито "изобретения допринасят значително за качеството на кинопродукциите". Това са наградите, които остават в сянката на лъскавата церемония с десетки холивудски звезди, но са изключително уважавани в киноиндустрията. На 11 февруари 2017 година в Лос Анджелис Владимир Койлазов получи "Оскар". Американската академия за филмови изкуства и науки отличи нашия сънародник за цялостен принос в категорията "Научни и инженерни технологии" за "оригиналната концепция, дизайн и прилагане на технологията V-Ray", която е използвана в продукции като "Игра на тронове", "Доктор Стрейндж", "Дедпул" и много други.