Иван Чешмеджиев от култовото шоу: Всички мутри идват да гледат "Тутурутка"

Не искаме да сме кукли на конци, затова отхвърлихме много предложения от големи телевизии, каза шоуменът
"Виждали сме всички хора от ъндърграунда - и някогашния, и днешния, на наши участия. На шоутата ни са присъствали какви ли не мутри и мутрички. Тогава всички бяха такива. Обръщаш се и виждаш някой от тях в сепарето." Това разкри специално за "България Днес" шоуменът и самодеен комик Иван Чешмеджиев, един от стожерите на култовото шоу "Тутурутка". Родено във Варна от група даровити ентусиасти, незавършили НАТФИЗ, но преминали през актьорските школи на морската столица, в които са се обучавали Христо Гърбов, Кръстьо Лафазанов и Мариус Куркински, тази година то празнува 30-ия си юбилей. На 22 август на Морската гара в Бургас емблематичната комедийна група ще взриви публиката с чисто новия си мултимедиен спектакъл "Царете на хумора". "В него се смесват абсурд, стендъп, английски абсурден хумор, солени балкански шеги, песни, скечове, буфосинхронада и директна импровизация със зрителите в стил, който няма аналог у нас", подчерта за вестника Чешмеджиев. На сцената освен него ще се качат Венци Куцаров, Мелиса Обретенова, Райна Янакиева, Тихомир Маринов и Деян Милев.
"Това обаче не е нашето завръщане, защото ние никога не сме си тръгвали! И затова не казваме "шоуто трябва да продължи", тъй като то никога не е спирало! Всъщност никога не сме спирали да бъдем активни. През последните години имахме много живи участия, турнета в САЩ, в Европа, у нас...", поясни Иван Чешмеджиев.
"Ако не се забелязваме така, както през 90-те, това е, защото не сме в мейнстрийма. А защо не сме там? Защото решихме да останем свободни и да решаваме сами какво да произвеждаме, как да се реализираме и какво да правим изобщо, защото в нито една мейнстрийм медия никой няма никаква свобода в абсолютно никакво отношение. Всичко е директиви. 30 години сме в този бранш, имаме доста информация, познаваме много хора, имали сме конкретни предложения в интерес на истината - съвсем културни и коректни, но след като ни обясниха, че трябва да бъдем просто изпълнители на това, което ни се поднесе, докато ние сме творци, самите ние създаваме този хумор, предпочетохме да останем свободни. Не е приемливо да бъдем марионетки и кукли на конци", категоричен е комедиантът.
По думите на шоумена от морската столица "сега времената, разбира се, са доста по-различни от преди". "Когато започвахме в средата на 90-те, бяхме много малки, на 20 години, а сега ставаме на 50. Имахме щастието да се докоснем до истината. Това е неминуемо, когато забавляваш известни личности, от различни слоеве, виждаш ги по телевизията, след три часа вече ги виждаш в друга атмосфера, когато виното е развързало езиците им... Още тогава ми се отвориха очите за обществената илюзия и за истината как се движи светът. Ние още сме популярни на това ъндърграунд шоуниво - концерти, сватби, кръщенета, юбилеи... В момента "Тутурутка" е в "А" група на изпълнителите, които правят шоу на живо. То е доста по-атрактивно и различно от телевизионните скечове", убеждава Чешмеджиев.