Реклама
https://www.bgdnes.bg/shou/article/20993001 www.bgdnes.bg

Психолози за "Гънс енд Роузис" и ехото, което остана: Легендите също остаряват, дължим им уважение!

Истинската почит към тях е способността да приемем тяхната промяна във времето

Когато легенди от миналото застанат на сцена, те невинаги звучат така, както ги помним. Те слизат от небето на славата и се появяват пред очите ни - уязвими и остарели, а у феновете се пораждат много емоции - от екстаз до съжаление. Концертът на "Гънс енд Роузис" в София бе като пътуване във времето, но не с машината на идеала, а с реалността на годините. Шоуто предизвика противоречиви реакции - от бурни овации до остра критика и това постави важен въпрос: Какво уважаваме, когато аплодираме звездите от миналото - музиката, която обичаме, или хората, които са я създали? Потърсихме отговор в разговор с психолозите.

Реклама

"От психологическа гледна точка концертите на старите звезди действат на публиката зареждащо, а спомените връщат хората в младостта им. Това поражда чувство на умиление и феновете ходят на концерти по-скоро заради носталгията, а не заради музиката. Музикалните събития са вид емоционален катарзис, който дава възможност на обществото да разпусне и да се пречисти от негативните емоции", сподели пред "България Днес" психологът Ангел Шиков и продължи: "Важен елемент от представлението е поколенческият диалог. Хората, които са родители, взимат и децата си на шоуто и така се получава преходност между поколенията, които обменят идеи и ценности". Шиков е категоричен, че всеки човек има право на критика дори и към най-великите икони от музиката, но важен е начинът, по който я отправяме, да е уважителен. "Не съм фен на крайните изказвания. Музикантите са постигнали много и ние им дължим признателност, макар вече да не звучат толкова добре", заяви специалистът. За него стремежът да бъдат част от общност и чувството за принадлежност карат хората да избират да ходят на концерти, от които знаят, че няма да останат напълно очаровани.

Психологът Веси Тодорова вярва, че човек трябва да изразява мнението си, независимо от това дали нещо му допада, или не. "Нашето общество е изключително търпеливо към неща, които не харесва, няма силата да каже "не" и да заяви собствената си позиция. Когато обществена личност изразява мнение обаче, то трябва да бъде умерено - да не използва обидни епитети и да не влага твърде много лични емоции, защото винаги има отзвук сред хората. Умереният тон при известните е подходящ", каза Тодорова по повод критиката на Цитиридис към концерта на "Гънс" и реакциите на обществото след нея.

"Когато хората са почитатели на даден стил музика, те отиват на концерт, за да съпреживеят изкуството на автора. А когато творецът е на преклонна възраст, винаги има отражение върху начина, по който е поднесено изкуството", сигурна е психоложката. Специалистите са категорични - истинското уважение към легендарните музиканти не е във възторга, а в способността ни да приемем тяхната промяна във времето. Критиката не е изключена, стига тя да идва с мярка и човечност.

Четете още

Синоптичката Ева Кикерезова: Неуважително е Цитиридис да хейти "Гънс"

Синоптичката Ева Кикерезова: Неуважително е Цитиридис да хейти "Гънс"

Георги Блажев: Не се карате достатъчно за "Гънс ен Роузес"

Георги Блажев: Не се карате достатъчно за "Гънс ен Роузес"

Аксел Роуз от "Гънс ен Роузес" и Васко Кеца като близнаци

Аксел Роуз от "Гънс ен Роузес" и Васко Кеца като близнаци

Цитиридис попиля "Гънс Ен Роузес": Най-долнопробното шоу, което е стъпвало на Националния стадион

Цитиридис попиля "Гънс Ен Роузес": Най-долнопробното шоу, което е стъпвало на Националния стадион

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама