Реклама
https://www.bgdnes.bg/shou/article/6445871 www.bgdnes.bg

Блатечки чака награда от "Златна роза"

На фестивала за първи път исторически филм – "Воевода" на Зорница-София

Лили АНГЕЛОВА

Социалната тема е една от посоките, по които поема българското кино в последната година. Това показва селекцията на 35-ия юбилеен фестивал за българско игрално кино "Златна роза", който по традиция се провежда през есента във Варна, сега ще бъде от 30 септември до 7 октомври. Тон за това задава дългоочакваният филм на Стефан Командарев "Посоки", който е социален разрез на съвременното българско общество и за пръв път ще има официална прожекция у нас във Варна след успеха в Кан и Сараево. Общо за конкурсната програма на феста са селектирани 43 игрални и късометражни ленти, от които 17 са пълнометражни. Сред тях се открояват освен "Посоки" и игралният дебют на младия Илиян Метев, чиито герои вечно пътуват в търсене на себе си. Радостно е, че най-сетне в конкурсната програма попада исторически филм. Това е "Воевода" на Зорница-София, който е приет много добре от публиката, както и детският "Лили рибката" на Ясен Григоров, жанр, в който не се снима често в последно време. Големият хит – "Бензин" - режисьорският дебют в киното на Асен Врачански, в който участва с друг секссимвол - Калин Врачански, и също се очаква да си тръгне с награда от фестивала.
За наградата "Златна роза" в късометражната секция ще се състезават 26 филма, сред които "Котка в стената" на Мина Милева и Весела Казакова, "Разпознаване" на Тома Вашаров, "Нощите на един самотен вестоносец" на Андрей Кулев.
Програмата за новаторски и експериментални продукции "Открити хоризонти" ще представи 14 филма, от които 13 късометражни и 1 пълнометражен. Без съмнение за широката публика особено атрактивен ще бъде филмът за невероятните пътешествия на един белгийски крал у нас "Белгийският крал" на Питър Бросенс и Джесика Удуърт с Нина Николина, който ще бъде една от седемте копродукции, които ще се завъртят в извънконкурсната програма. Освен него тук влизат още 4 пълнометражни и две късометражни ленти. В този сегмент попадат две международни продукции с БГ участие "Уестърн" и "Синът на София", подкрепени от продуцентската къща на братя Чучкови.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама