Злато за Тезджан

Тезджан Наимова спечели европейската титла в спринта на 60 м на шампионата по лека атлетика в Гьотеборг (Шв). 25-годишната атлетка от Първомай взе златото след фотофиниш. Тя финишира с най-добро лично постижение - 7,10 сек. Със същия резултат остана и втората Мария Риемиен (Укр). Тройката допълни Мириям Сумаре (Фр) 7,11 сек. Ивет Лалова остана на стотна от секундата от медала. Тя завърши четвърта със 7,12 сек.
Финалът беше изключително оспорван. Осемте състезателки постигнаха резултати с разлика от шест стотни от секундата.

Тезджан Наимова и Ивет Лалова направиха много силни бягания на полуфиналите. Те нямаха проблеми да влязат сред първите осем, които бягаха за титлата. Ивет изравни най-добрия си резултат в дисциплината. Тя пробяга дистанцията за 7,14 сек. Пред нея се нареди Мария Риемиен (Укр) със 7,10 сек.

Веднага след Лалова на старта застана Тезджан Наимова. Атлетката от Първомай подобри най-добрия си резултат и финишира за 7,11 сек, с което остана втора в серията. Пред нея завърши Мириам Сумаре (Фр) със 7,11 сек.

Постижението във финала на Наимова е трето във вечната ранглиста на България. Пред нея са само рекордьорката Анелия Нунева (7,03 сек) и Петя Пендарева (7,04).
Тезджан се завърна на пистата в края на 2010 г., след като изтърпя 2-годишно наказание за употреба на допинг.

Венелина Венева остана шеста в скока на височина, а Мирела Демирева завърши на седма позиция. Титлата спечели Рут Бетиа (Исп), която преодоля 199 см. Венева завърши със 192 см. Шестото място й осигури целево финансиране от министерството на спорта за следващите две години. Демирева завърши със 187 см. Тя не успя да премине 192 см, с които подобри своето най-добро лично постижение в квалификациите.