Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/3399624 www.bgdnes.bg

Ски легендата Иван Лебанов: Ваксите и щеките не са оправдание

Иван Лебанов е първият българин с медал от зимна олимпиада. Той печели бронз в ски бягането на игрите в Лейк Плесид през 1980 г. Избран е за Скиор на века. В момента е кмет на Велинград.
Лебанов наблюдава с интерес олимпиадата в Сочи и сподели своите впечатления специално за читателите на "България Днес".

- Г-н Лебанов, хареса ли ви олимпиадата?
- Бил съм на 2 олимпиади като спортист и на 4 параолимпиади. Това е най-високото ниво до момента по отношение на церемониите по откриването и закриването. Никой не се оплака от съоръженията въпреки високите температури. Имаше огромна конкуренция. Много страни взеха медали. Съжалявам, че свърши, защото изпитвах огромно удоволствие.
- Оценката за българското представяне?
- Най-голямата победа беше, че момчетата и момичетата са извоювали квоти. Показахме прилично ниво. Имаме нужда от много неща, но най-вече база, защото без нея нищо не става. Самата система трябва да търси повече масовост. Нека се върнат спортните училища. Сега градим нещо благодарение на фамилните спортисти. Семействата Жекови и Зографски предават обичта към зимните състезания на децата си. Не може държавата да е абдикирала.
- Вие сте били дълги години спортист. Колко тежко се преживява да държиш медал в ръката си, но той да ти бъде отнет, след като някой те бутне малко преди финала?
- Много е тежко. Гледах финала на Александра Жекова. Лесно беше да се предвиди, че тя ни е единственият вариант за медал. Нямаше шанс.
- А какво ще кажете за останалите ни представители?
- Другите имат епизодични прояви на световно ниво. Тук-таме покажат класиране, когато фаворитите не са в най-добрата форма. Момчетата са млади. Липсва им рутина и самочувствие, което се гради с резултати.


- Някои се оправдаха с външни фактори за слабото представяне.
- Ще го кажа на футболен език - нека не прехвърляме топката към ваксата, ските или счупена щека. Жалко е, когато Веско Цинзов имаше подобен инцидент, но реално ние не сме готови да се състезаваме на 50 км. Това е нещо съвсем различно. Нека си кажем истината - кой от нашите треньори знае как се хранят скиорите по време на подобен маратон, където се губят много вещества от организма.
- Имаме ли добри специалисти, които да подготвят следващото поколение?
- Изоставаме в това отношение. Имаме нужда от квалифицирани треньори. Можем да ползваме руския или норвежкия опит. Без да се обиждат нашите хора, но те не са на необходимото ниво. По мое време имаше функционални изследвания за всички. Сега треньорът пуска спортистите да бягат върха и гледа на око. Отделно от това специалистите са се превърнали в калкулатори, защото им дават по 25-30 лв. за храноден. Вместо да изготвят тренировъчен режим, трябва да се съобразяват с тези лимити.
- Президентът Плевнелиев говори много в студиото на БНТ, но не пое конкретен ангажимент. Какво трябва да се направи, за да се оправят нещата в спорта?
- Тези планове 2014-2020 са общи приказки само за да се каже нещо. Имаше един анекдот от комунизма: Скъпи другари и другарки, дори за 10 години ще изпълним петилетката. Вместо да се действа, те сложиха децата и младежите в министерството на спорта. Може ли по пързалките да имаме само по три месеца в годината нормален лед и да се искат резултати?

Огнян Георгиев

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама