Реферка №1 Анелия Синабова: Не са ме псували

"Не са ме псували на терена, нито са ми посягали, за което благодаря на футболистите." Признанието пред "България Днес" направи топреферката ни Анелия Синабова, която вчера бе определена за трета поредна година за №1 у нас.
При мъжете приза грабна Ивайло Стоянов, който бе предпочетен в анкетата на Асоциацията на съдиите по футбол в България. Традиционната награда "Мечът на победата" му бе връчена от министъра на младежта и спорта Красен Кралев, който прекръсти статуетката от "Черният рицар", както бе наричана досега, на "Робин Худ". Стоянов през изминаващата година се справи с мачове като "Левски" - ЦСКА цели два пъти, "Левски" - "Лудогорец" и други напечени двубои, което явно е натежало.
На въпрос: "Как се справя една жена при напрегната обстановка на терена, където се случва да има и удари, и псувни", Синабова бе категорична: "За щастие нямам нито посягане, нито съм чувала груби думи към мен. Футболистите винаги са ме уважавали, за което им благодаря. Може да съм взимала грешни решения, но те са успявали да се въздържат и продължат срещата."
Заради кариерата си варненската арбитърка признава, че е жертвала личния си живот.
"Имам момченце на пет години и искам да му посветя повече време. За една жена да отсъства от вкъщи в събота и неделя не е никак лесно. Затова се и задомих по-късно, по-късно родих дете. Но пък направих добра кариера", признава призьорката, която спря със съдийската си кариера.
Обяснението й какво е необходимо на жените футболни съдии е: "Футболът вече се промени, той стана доста силов. Значи една жена трябва да бъде много добре подготвена и физически, трябва да има два пъти повече умения от мъжа, за да бъде забелязана и да й се гласува доверие, да е оценена. Когато си направиш име, става много лесно. Затова трябва да внимаваш още в началото какво ще си създадеш. Когато футболистите знаят, че си безкомпромисен и няма да допуснеш грешки в решенията си, вече става лесно - те те опознават", завършва Синабова.