Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/5230698 www.bgdnes.bg

ДС в основата на възхода на Гришо

Сянката на вездесъщата Държавна сигурност тегне и над първата ни ракета Григор Димитров, научи "България Днес". Именно със съдействието на осветения като агент тогавашен първи секретар на окръжния комитет на партията в Хасково Румен Сербезов в града пред 1979 г. започва строителството на тенис кортовете в комплекса "Кенана", на които първите си стъпки в аристократичния спорт малко по-късно прави бащата на Григор - Димитър, който по това време е обещаващ гимнастик. Димитър дотолкова се запалва по тениса, че впоследствие се записва да учи тази специалност в тогавашния ВИФ "Георги Димитров".


Знанията на Димитър стигат само да научи Григор на А и Б на тениса, както и да насочи кариерата му в правилна посока докъм 15-годишна възраст, след което вече се налага да се прибегне до други специалисти.
Интересът към тениса в Хасково датира откъм края на 50-те години, припомня председателят на федерацията по бадминтон Пюзант Касабян. По онова време битува схващането, че това е спорт, който няма място в малък град като Хасково, тъй като е аристократичен и идеологически обременен и не е за всички. Близо четвърт век продължава битката на Касабян и други запалени тенис любители да убедят партийната и държавната власт в необходимостта от тенис кортове, но усилията им удрят на камък. Всичко се променя със завръщането на Румен Сербезов от Япония.

Реклама

Той е видял свят, широко скроен е и прегръща идеята. Именно с неговата благословия в окръжния комитет на партията се взема решение за развитие на тениса в града и започва строителството на кортовете. Идеята се оказва плодотворна, тъй като впоследствие в комплекса се играят мачове за купа "Дейвис", спартакиади и др.
Безспорно най-ценното от днешна гледна точка е зрънцето, което се посява в душата на младия Димитър Господинов, бащата на Григор.


"Той се запали да играе и прекарваше с часове колкото на корта, толкова и в залата по гимнастика. Още в спортното училище Митко се запозна с Мария, майката на Григор, която беше във волейболна паралелка. Самият той пък беше много добър гимнастик. По това време в училището работеха много добри преподаватели от тогавашния СССР - семейство Державини, които запалиха много деца по гимнастиката. Мария имаше сестра близначка. Двете бяха от Плевен. Мария продължава да живее в Хасково, докато сестра й е учителка по физическо възпитание в столичното 120-о училище", разказа още д-р Касабян, който поддържа връзка със сестрата на майката на Григор и й оказва съдействие при въвеждането на бадминтона в училище.
"Иначе Гришо е фантастично момче, гордост за Хасково и достоен продължител на традициите", завършва с гордост Касабян.

Кой е Румен Сербезов

За личността на Румен Сербезов има доста противоречива достъпна информация. 76-годишният в момента мъж е бил посланик на България в Япония между 1974 и 1979 г.
При завръщането си първо работи в Хасково, след което заема различни високи позиции в изпълнителната власт. След 10 ноември 1989 г. оглавява едно от подразделенията на "Мултигруп". С името му се свързва и стъпването на родна почва на популярна верига японски болници. През 2013 г. е разкрит като секретен сътрудник на ДС с псевдонима Христо.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама