Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/5261288 www.bgdnes.bg

Валентин Михов: Нямаме отбори за Висша лига

Добромир ДОБРЕВ

Висша лига с 12 или 14 отбора у нас в момента е напълно невъзможна. Това заяви пред "България Днес" бившият президент на Българския футболен съюз Валентин Михов.

ВНИМАНИЕ, ЧИТАТЕЛИ! Целия текст, снимки, още факти и интересни детайли ще публикуваме УТРЕ в хартиеното издание на "България Днес"!

С подобно предложение излезе Изпълкомът на централата този месец. Идеята е лично на вицепрезидента Йордан Лечков, според когото трябва да настъпят драстични промени във формата и изискванията за "А" група. Така в новата елитна дивизия могат да попаднат отбори, поканени по служебен път, като ЦСКА, "Литекс" и "Локомотив" (Сф).
Още докато бе шеф на Професионалната футболна лига, Валентин Михов имаше предложение за създаване на подобна Висша лига.
"Нашето предложение беше отпреди 14 години. Да има Висша лига с 12 отбора. Тогава искахме и ПФЛ да администрира първенството, но това не се прие", припомня Михов. "За да се случи сегашната идея на БФС, първо трябва да има промяна на наредбата, а това означава да се проведе извънреден конгрес. Ако се прави нещо ново, то с документацията всичко трябва да е точно, да се изготвят нови правила. Тук няма място за шикалкавене", категоричен е футболният акционер.
"Колко да са отборите в елита, дали 16, дали 10, това се решава от възможностите и от това колко клуба могат да изпълнят лицензионните условия. Ако някой тим иска да играе във Висша лига, трябва да отговаря поне на 10 условия. Най-важното да има гарантиран бюджет, да речем 5 милиона лева, и да внесе предварително 40% гаранция в БФС. Отделно да има терен и стадион, покриващи критериите. У нас колко отбора имат подходящи съоръжения? Ако си затворим очите за някои, максимум ще ги докараме до 6", зави Валентин Михов.
"И аз съм правил компромиси. Когато бях в една комисия за лицензиране с Наско Сираков, направо се уплашихме на един от стадионите. Затова трябва да се мисли предварително. Ако през 90-те моята стратегия беше одобрена, сега щяхме да имаме 16 готови стадиона. Важна е връзката с държавата, но не ме разбирайте погрешно, не да се търсят пари от нея за строителство. Акционерното дружество да си издържа отбора, а обществената организация да получава от държавата, за да се субсидира в изграждането на стадион. "Герена" и "Българска армия" не са строени от собственик, а е било държавна стратегия. "Стамфорд Бридж" например не е собственост на Роман Абрамович. После се дават съответните проценти от трансфери, от билети на държавата, която е направила съоръжението", обяснява Михов.
Редица футболни хора също вече заявиха, че Висшата лига е мираж за футболната ситуация у нас. Треньорът на ЦСКА Христо Янев гледа с насмешка на тази идея.
"Създаването на Висша лига в България е плод на някаква фантазия на този етап и го казвам напълно реално. По какъв начин ще избираме отборите? Всеки един отбор може да предяви претенции и да каже, че иска да е участник в тази лига", каза Янев. "Относно това, че "Литекс" също няма да играе в "А" група, за мен е неприемливо. Не мога да разбера ние искаме ли да развиваме българския футбол, или обратното - да го затрием", добави младият специалист.
Преди това шефът на УС в "Левски Иво Тонев изрази мнение, че ако има Висша лига, то всички клубове трябва да бъдат поставени при равни условия при лицензирането. Заместник-кметът на Своге и бивш началник на "Герена" Христо Йовов обясни защо подобен формат е нереален.
"Нова Висша лига ми звучи страшно. Какви ще са критериите? Аз като отговорник за спорта в Своге мога ли да поискам да играя в "А" група? Или ако се явят 50 отбора кандидати? За мен това е прах в очите", отсича Йовов. От "Локомотив" (Сф) също вече заявиха, че не искат да се облагодетелстват с влизане в елита по служебен път.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама