Как Англия направи Висша лига: От гроба до империя за милиарди

България мечтае да има своя Висша лига по футбол и тя поне малко да прилича на английската. В София вчера се събраха представители на водещи клубове, шефове на федерацията и Министерството на спорта. Целта е да се измисли как идеята може да стане реалност. Подобни въпроси си задават и ръководителите на футболни отбори в Англия през 1992 г. Тогава положението в местния клубен футбол е отчайващо.
Днес, 24 години по-късно, Висшата лига на Англия е най-богатата в света. Ето как се случва всичко...
Кристиан ИВАНОВ
Стадион "Хейзел" в Брюксел се превръща в масов гроб за 39 души в топлата вечер на 29 май 1985 г. Малко преди началото на финалния мач за Купата на европейските шампиони между "Ювентус" и "Ливърпул" английски фенове нападат сектор с италианци. По-късно се установява, че в бойното снаряжение на убийците влизат дори арбалети. В паниката стотици бягащи хора са притиснати до бетонна стена. Скоро тя рухва под напора на тълпата. Десетки жертви остават погребани под руините.
За свой срам шефовете на УЕФА нареждат мачът да се играе. В същото време хиляди хора се питат дали техните близки, отишли да гледат футболна среща, не са сред загиналите. На терена "Юве" печели с 1:0 след гол от дузпа на Мишел Платини. Това изглежда е най-маловажното събитие, случило се тази вечер. По ирония на съдбата същият този французин години по-късно ще оглави УЕФА и ще бъде отстранен от организацията след корупционен скандал. Но по-важното за английския футбол е, че всички мразят британските клубове. Местните фенове се сдобиват с репутацията на пияна шайка безмозъчни убийци.
На всички английски клубове е забранено да участват в европейските турнири в следващите пет години. За "Ливърпул" санкцията е шест години. След края на карантината отборите са в тежко финансово състояние. Не се вижда как могат да конкурират грандовете от Италия, Испания и Германия. Ясно е, че нещо трябва да се промени и така се ражда идеята за Висша лига. Проектът предвижда инвестиции в стадиони и бази, пълно изкореняване на футболното хулиганство, изцяло нов мениджмънт по отношение на телевизионните права и спонсорите. Разрастване на бизнеса с магазини за феновете. Бавно, но сигурно, чудото започва да се случва. Висшата лига сключва изгоден договор за продажба на телевизионните права, което позволява да се налеят свежи пари в клубовете. Изгрява звездата на Ерик Кантона. Той носи първата тила за "Манчестър Юнайтед" в ерата на Висшата лига. Френският нападател е точно това, от което се нуждае английският футбол в този момент. Крал Ерик има блясък и финес. Освен това носи бунтарска искра, напомняща за най-добрите години на Джордж Бест. Феновете започват да пълнят стадионите за всеки мач. Побоищата между агитки са погребани в мрачното минало. Приходите стават все по-големи и клубовете не се колебаят да харчат големи пари за някои от най-добрите играчи в света.
Машината, наречена Висша лига, продължава да работи безотказно.
Британската медийна компания Sky PLC вече запази правото си да излъчва на живо по-голяма част от мачовете за периода 2016-2019 г. Общата стойност на сделката е за 5,14 милиарда паунда. Тези пари ще бъдат разпределени между клубовете. Отделно те печелят от билети, спонсори, артикули за феновете... Дали нещо подобно може да се случи и в България? Предстои да видим!
Адът на
"Хилзбъро"
Трагедията от "Хейзъл" е само първата част от катаклизмите, разтърсили англйския футбол през 80-те.
На стадион "Хилзбъро" намират смъртта си 96 привърженици на "Ливърпул". Драмата се разиграва на 15 април 1989 г.
Жертвите са буквално премазани върху металните огради. Причината - продадени са много повече билети, отколкото може да поеме стадионът. Напливът на все повече и повече хора притиска тези, които стоят най-близо до решетките. Шест минути след началото на мача съдията спира срещата. Десетки хора панически започват да прескачат оградите и да нахлуват на игрището. Това е и единственият им изход от смъртта. Част от оградата рухва и оттам се излива реката на ада - поток от ужасени хора, които бягат, падат ранени, а някои са вече мъртви. Тази трагедия жигосва завинаги английския футбол...
Търсят се
12 отбора
За да стартира българската Висша лига, са нужни минимум 12 отбора, сочат разчетите на БФС и президента на федерацията Брослав Михайлов. Най-добрият вариант е да се съберат 16 клуба, които отговарят на критериите, но засега това не е сигурно.
Към всички евентуални участници в новия формат на първенството ще има задължителни изисквания. Те трябва да имат гарантира
Агне срещу
билет за мач
Стадионите в България бяха препълнени в годините, когато се играеше истински футбол. Легенди се носят за това как запалянковци от провинцията разменят живи агнета срещу билет за мач между "Левски" и ЦСКА.