Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/5527293 www.bgdnes.bg

Милион лапва Капралов от финала

Близо един милион лева спечели Професионалната футболна лига от финала за Купата на България. Снощи в последния за сезона мач в този турнир ЦСКА срещна "Монтана" на терена на националния стадион "Васил Левски".
ПФЛ, чиято единствена дейност е да администрира мачовете за купата, ще се "облажи" със сериозни финансови дивиденти. Според предварителните изчисления само от продажбата на билети в касата на лигата ще влязат около 850 000 лева. Цените на входните документи бяха между 10 лева зад вратите до 40 лева за централната трибуна и по 150 лв. за ВИП ложата. До вчера по обяд по данните на "Ивентим" бяха изкупени малко над 30 000 билета, а в часовете преди мача на касите се очакваха още около 5000 желаещи да видят на живо кой ще вдигне трофея.
В дните преди двубоя с "Монтана" от фенклуба на "червените" призоваха привържениците да изкупят всички билети, дори тези в сектор "Б". Така щели да покажат силата си и че остават обединени, което ги прави силни.
Отделно от тези приходи ПФЛ продаде и телевизионните права, както и рекламните за паната на самия стадион, което по експертни оценки прави още над 250 000 лева.
В графата "разходи" са включени наемът на "Васил Левски", който е 30 000 лева, както и наградният фонд. Кой клуб колко ще прибере от ПФЛ официално не са обявили, но през миналата година победителят "Черно море" получи 25 000 лева, докато за загубилия "Левски" останаха 15 000 лева. Според източник, близък до ръководството на лигата, така ще е и този път. Освен тези харчове организаторът на финала трябва да плати и за охрана на полицията и стюарди, на пожарната и на Бърза помощ за екип с линейка, като общо тези разходи не надвишават 10 000 лева.
Президентът на ПФЛ Стефан Капралов връчи снощи купата на победителя, но освен това с какво се занимава ръководената от него организация, логично се питат феновете. Там има и още един служител - бившият телевизионен спортен журналист Атанас Караиванов. Администрирането на турнира бе дадено на ПФЛ преди около две десетилетия, когато организацията бе създадена и оглавена от бившия шеф на БФС Валентин Михов, който работеше дълги години с някогашния рефер Любе Спасов. По онова време Михов и Спасов дори лансираха идеята на ПФЛ да бъде дадено за администриране и първенството в "А" и "Б" професионалните ни групи. Комисии като съдийска, спортно-техническа, дисциплинарна и други също трябваше да преминат под шапката на лигата.
Идеята бе БФС да се занимава с националните отбори, детско-юношеския футбол и съответните първенства по възрастови групи и да упражнява контрол върху провеждането на шампионата. Тогавашният шеф на централата Иван Славков парира тези желания на Вальо Михов и голямата част от футболната общественост.


И тогава, както и сега много отбори бяха недоволни от съдийството и от работата на БФС като цяло, включително комисиите. С преминаването на шампионата към ПФЛ се обещаваше повече коректност и прозрачност, но това така и не стана. Какво става с идеята към ден-днешен? Едно нищо! Защото така е по-удобно. Капралов и Караиванов си кротуват на топло в кабинета, събират заявки от клубове за участие в турнира за купата, теглят жребии и гледат мачове по телевизията.
До снощи така и не се разбра дали организаторите на финала ще осигурят и допинг контрол след двубоя. Още след полуфиналите кметът на Монтана Златко Живков обяви, че държи играчи и от двата състава да бъдат проверени за забранени стимуланти. Съмнение у градоначалника предизвика мачът на ЦСКА срещу "Берое" и по-специално представянето на "червените" футболисти. "Какво да си помисли човек в подобна ситуация, при такива гръмки победи, при които претендент за евротурнирите няма удар във вратата на третодивизионен отбор. На мен това ми звучи съмнително", каза тогава Живков.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама