Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/5567251 www.bgdnes.bg

Българската "Барса" взриви летището

Добромир ДОБРЕВ

Иво АНГЕЛОВ

Изключително колоритно футболно дерби се проведе в покрайнините на столицата само на метри от пистата на аерогара София. На терена на стадион "Летище" край кацащите самолети своя подвиг трябваше да направи българската "Барселона". Така наричат футболния отбор от възрожденското градче Брацигово. Прозвището идва заради приликата в червено-сините екипи с испанския шампион.
ФК "Брацигово" се бореше за историческо участие в Югозападната "В" група, което щеше да бъде прието като геройство за иначе скромния български клуб. А съперник на терена бе не кой да е, а страшилището от близко и по-далечно минало "Марек" (Дупница), който от известно време живурка в селските групи.


В деня на решителния бараж стадион "Летище" направо се пука по шевовете, а обстановката е взривоопасна. Още с първия съдийски сигнал на елитния рефер Ивайло Стоянов-Сватбата двете агитки показват завидни хореографии. Цели шест автобуса са дошли от Дупница, за да подкрепят любимците си. Не по-малко са и поддръжниците от Брацигово, някои от тях екипирани с фланелки на истинската "Барселона". От възрожденското градче плашат противника с черешово топче, бойко насочено от пистата към терена. Някъде из тълпата се развява и емблематичното за Априлското въстание зелено знаме с надпис "Свобода или смърт".
Започва канонада от бомбички, димки, факли, а към терена политат стотици ленти. Сякаш гледаме люто южноамериканско дерби, а не селски бараж за влизане във "В" група. От едната агитка ехтят скандирания: "Барса, Барса!". Прави се дори нещо като мексиканска вълна. Гостите от Брацигово се възхищават не толкова на играта на своите, колкото на кацащите наблизо самолети. При всеки аероплан към въздуха политат шапки.
За тяхно разочарование само четвърт час игра и резултатът е открит в полза на "МарекУ. Димитър Владимиров се възползва от грешка на вратаря Шеров и го прехвърля. Малко по-късно стражът на "Барса" отново се разминава с едно центриране и Асен Нешев прави 2:0. Треньорът от Брацигово, по прякор Фиго, не спира да дава наставления, а брутален пропуск в края на полувремето за малко не връща интригата.
След почивката класата на "Марек" си казва думата. Отново Владимиров прави резултата класически, а Наско Христов от "Барса", когото по трибуните наричат Некадърника, си изкарва червен картон за груб фаул. Чечев от дузпа оформя 4:0. Дори сърцатата игра на Киро Секса и Мечо, двама от тарторите на брациговския отбор, не помага за по-почетна загуба. По едно време топката изчезва в близките храсти след неточен шут в аут. Мачът е прекратен, докато не се намери коженото кълбо, защото резервно няма. Българската "Барса" губи мача, но не и надеждите, че отново ще щурмува по-високите нива в българския ни футбол.

Стадионът "Бонбона"
струва 5 млн. лева

Българската "Барселона" играе на стадион, който носи култовото прозвище "Бонбона".
Именуването поразително прилича на аржентинския "Естадио Алберто Хакиндо Армандо", по-известен с прозвището "Ла Бомбонера" ("Шоколадовата кутия"). На него играе грандът "Бока Хуниорс".
Реално цялото име на съоръжението е "Христо Гюлеметов - Бонбона". Човекът е бил член на революционно работническо движение в България от началото на 20-и век и умира едва 25-годишен при сблъсък с полицията.
Градският стадион в Брацигово е истинско бижу, което слага в малкия си джоб стадиони на елитни отбори. Съоръжението е добило новия си вид благодарение на 4 899 000 лв., осигурени от Програмата за развитие на селските райони.
Сред екстрите са изцяло нови трибуни с луксозни седалки и козирка, съблекални по европейски стандарт, съдийска стая, лекарски кабинет, безжичен интернет, отделна стая за журналисти и тв екип, паркинг и други. Седалките са за близо 1000 зрители. Именно на новия стадион ФК "Брацигово" постигна най-голямата си победа през сезона - 15:0 срещу "Зенит" (Ветрен дол).

Дупничани разбиват
"Байерн" преди 39 г.

В наши дни "Марек" се лутат в аматьорските дивизии, но в далечните славни времена са побеждавали колос като "Байерн".
Първият мач се провежда на Олимпийския стадион в Мюнхен. "Байерн" постигат победа с 3:0. Историческа за "Марек" е датата 2 ноември 1977 г. На стадион "Бончук" гостува германският тим. В състава на германците личат имена като Сеп Майер, Георг Шварценбек, Карл-Хайнц Румениге и Бранко Облак. Пред препълнения стадион се изиграва най-успешният мач в историята на "Марек". Иван Петров и Сашо Паргов сразяват на два пъти вратата на националния германски вратар Сеп Майер.
Макар че не успява да продължи участието си в евротурнира, "Марек" написва златна страница от историята си, като постига най-големия успех в нея.
Същата година "Марек" става носител на Купата на Съветската армия, като на финала побеждава софийския ЦСКА с 1:0. Дупничани отново участват в евротурнирите, като побеждават шотландския "Абърдийн", воден от легендарния сър Алекс Фъргюсън.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама