Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/5764277 www.bgdnes.bg

Весела Лечева: Кризата в елитния спорт е видима

Весела Лечева беше председател на Държавната агенция за младежта и спорта в периода в периода 2005 – 2009 г. Тя изпълняваше функциите на министър в продължение на цял олимпийски цикъл.
5-кратната световна шампионка продължава да следи отблизо процесите в спорта. Специално за читателите на "България Днес" Лечева сподели своето виждане след олимпиадата в Рио де Жанейро.

- Успех, неуспех или средно положение са трите медала от олимпиадата?
- Кризата в елитния ни спорт е видима, при положение че премиерът ни непрекъснато внушава колко обича спорта и какви инвестиции прави. Днес имаме сериозни отстъпления в традиционни български спортове и неясни перспективи в останалите. Не е правилно да се отчитат спечелените медали като цялостен успех. Те са успех на отделните състезатели. Когато говорим за успех на национални спортни политики, примерите са ясни – Великобритания и Унгария. Има и още…
- От това, което видяхте в Рио като потенциал на елитните ни състезатели, какво ни очаква в следващите години?
- Има една цикличност в недоброто ни представяне на олимпийски игри. Така е близо 20 години. Което говори, че моделът ни може би е изчерпан. Има нови реалности. Трябват нови подходи. За да се наложат, е необходимо известно политическо съгласие. Наясно съм, че не може да стане веднага. Дебат в специализираната парламентарната комисия е добро начало. Ако искаме да постигнем нещо след два олимпийски цикъла, трябва да започнем сега.
- След бомбастичните инвестиции за антидопингова лаборатория продължаваме да сме сред челните държави по процент на хванати спортисти със забранени вещества. Защо държавата е неспособна да вземе по-сурови мерки спрямо злоупотребилите спортисти?
- Лаборатория е необходима като част от професионалното възстановяване на елитните спортисти. Тя е задължителна, с най-модерните уреди и специалисти, подготвени да работят с тях. Трябва да работи всекидневно. Беше ясно, че трудно ще получим лиценз от УАДА.
- Григор Димитров получава по 100 000 лв. на година държавна субсидия, а в същото време отказва да играе за Дейвис Къп и демонстрира неуважително отношение към останалите наши олимпийци. Какво мислите за неговото поведение?
- Не съм била в Рио и не мога да коментирам отношението. Всеки спортист има различно поведение при концентрирането за дадена проява. Много е важно, когато се отпускат публични средства, да е ясно срещу какво се дават тези пари. Да е разписана конкретна цел и след това – да се анализира ползата от подобна инвестиция.
- Защо според вас обществените очаквания на българите продължават да бъдат много високи по отношение на родния спорт?
- По две причини. Хората от нашето поколение си спомнят ясно успехите преди години и естествено искат нещата да са по същия начин. Много спортни ръководители използват медиите и хиперболизират успехите на състезателите си в годините между олимпийските игри. Това го правят, за да могат да искат по голямо финансиране. Тези ”междинни успехи”, ако мога да ги нарека така, също създават очаквания. Когато дойде истинското състезание – нещата стават безпощадно ясни.
- Колко тежка е кризата в спортната стрелба, след като състезателите продължават да разказват как нямат нормално място, където да тренират?
- Състоянието на любимия ми спорт не оптимистично. Оплакванията на състезателите са оправдани. Доста центрове работят със затихващи функции. Не съм видяла и разписана програма, която да се изпълнява. Не е добре, когато цялото внимание е фокусирано върху отделни състезатели, а не върху развитието на спорта.
- Красен Кралев извади статистика как държавата е дала 50 млн. лв. на 14-те спортни федерации, които ни представяха в Рио, за последния олимпийски цикъл. Оправдават ли резултатите тези средства?
- Хубаво е да има бюджет. Той трябва да се харчи разумно. За някои – това са много пари, за други – недостатъчно. Зависи за какво са дадени. Парите за елитен спорт са инвестиция и трябва да се прецени индивидуално струва ли си да бъде направена. Има случаи, където инвестицията е напълно неоправдана.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама