Боксьорът Даниел Асенов: Циганите избират политиците
Боксьорът Даниел Асенов се превърна в сензация през последните дни след своите откровени думи за циганите. Той никога не е крил своя ромски произход. 20-годишният талант е за пример, защото вече има две европейски титли при мъжете и участие на олимпийски игри.
След своите публични изяви Асенов беше атакуван със съобщения във фейсбук от роми, които не останали доволни от неговото мнение. Специално за читателите на "България Днес" боксьорът разказа какво точно се е случило.
- Даниеле, написахте много прочувствен пост в социалните мрежи. Каква беше реакцията на циганската общност след вашите интервюта?
- Като цяло не ми е понятно как хора от моя етнос могат да се държат по такъв начин. Казват, че съм казал някои неща срещу циганите, за да угодя на българите. Към мен никой не се е обръщал лично, лице в лице. Всичко стана в социалните мрежи. Не мога да цитирам това, което са ми написали, но искат да кажат, че не са очаровани от моите думи. Не е имало заплахи към мен.
- Защо циганите не могат да се интегрират успешно в обществото?
- Това е до човека. Не е важно дали си циганин или българин. Както знаете, има много българи, които са зли. По-голямата част от циганите не искат да работят. Не всички, но повечето предпочитат да лежат и да откраднат, за да живеят. Лошото е, че не всички роми са на този принцип, но и те минават под общия знаменател. Има доста интелигентни хора от нашия етнос, не по-малко успешни от българите.
- Засягате ли се, когато и вас ви наричат с обидното циганин?
- Нормално е човек да се засегне. Не се обиждам, че ми казват думата циганин. По-скоро заради сравнението с човек, който няма нищо общо с мен. Това е гадно. Няма как всички да сме еднакви. В крайна сметка всеки отговаря за себе си.
- Възможно ли е циганите, които не работят, да бъдат вкарани в правия път?
- Това е загубена кауза. Не знам какво трябва да се направи, за да се промени. Вече е минал този момент.
- Има ли деца от циганската общност, които искат да бъдат шампиони като вас и какво им казвате на тях?
- В моята махала, където живея, има много деца от ромски произход. Те се насърчават и надъхват от моите успехи. Освен това всички ходят на училище и спортуват по нещо. Може би съм им дал някакъв стимул. Децата гледат, стараят се. Искат да станат като мен. В нашата махала хлапетата доста се развиват.
- Точно обратното е в ромски кварали като „Факултето“, „Столипиново“, „Филиповци“. Защо тамошните цигани не се развиват като теб?
- Най-важното е възпитанието. Когато родителят го отпусне малко, детето си прави каквото си иска. Не му се ходи на училище и не ходи. Ако родителят има сериозни амбиции за бъдещето, нямаше да го остави. Вместо това щеше да го хване за яката и да го прати на училище. По-голямата част не мислят така. Не насърчават собствените си деца. Най-големият проблем идва от родителите, защото възпитанието е много важно.
- Много хора използват циганите за политически цели. Яд ли ви е за това?
- Знаете, че една немалка част от България е от ромски произход. Когато дойдат избори, се получава точно така. Политиците са избирани от цигани. Ей това е циганинът. Той е продажна душа. Това ме дразни най-много. Как може да си продадеш гласа за 50 лв.? Вземаш парите еднократно, а после какво ще правиш? Моето мнение е коренно различно, но никой няма да го приеме. Старая се да казвам нещата, както е истината. Дано бъде възприета. За няколко дни моите интервюта се превърнаха в кауза, за да може циганите да тръгнат по малко по-добър път.
- Говорите винаги на вие към непознатите и по-възрастните от вас. На какво се дължи това ваше възпитание?
- На моите родители. Те са ме възпитали. Затова се държа добре с хората и се опитвам да бъда добър човек. Нашият баща много ни насърчаваше и подкрепяше да тренираме борба, когато бяхме малки. Много често се сборичквахме и се сбивахме у нас с моите братя. Имахме неговата опора да се развиваме в спорта. В селото имаше и други деца с талант. Те тренираха, но родителите им ги спираха, защото било опасно.
- По отношение на образованието вашите родители бяха ли строги?
- Абсолютно. Ако някой учител се оплаче, татко се караше и опъваше ушите. Имаше страхотна дисциплина. Нямаше как да отговоря "на въпреки". Заради това сега се държа по този начин. Не можехме да се сравняваме с другите деца. Баща ни казваше да не гледаме в чуждата паничка, а да го слушаме него. Имаше случай, когато някой ме беше обидил. Аз го набих и тогава се оплакаха от мен на родителите ми. Баща ми веднага започна да се кара защо съм се сбил. Не ни даваше да се бием навън.
- Световното първенство е в края на август. Вие сте един от фаворитите за титлата. Кога започвате отново подготовка?
- Събираме се на лагер в понеделник. Ще бъдем в Албена, но няма да сме на почивка. Повечето хора мислят, че сме на моренце, но ние го използваме за други неща. Очакват ни сериозни тренировки. Ще сваляме килограми в жегата. Ще е тежко, но това е последният напън за тази година, защото световното първенство е най-важното състезание.