Реклама
https://www.bgdnes.bg/sport/article/9375810 www.bgdnes.bg

Джудоката Даниел Дичев от Токио: Единствено японците могат да организират олимпиадата

Половината от японците не желаят провеждането на олимпийските игри в Токио през 2021 година, разказа за "България днес" българският джудока Даниел Дичев. Спортистът от години живее в столицата на азиатската държава и наскоро отново се завърна там.

Около 200 дни остават до началото на най-големия спортен форум. В края на миналата седмица министър председателят на Япония Йошихиде Суга и президентът на МОК Томас Бах обявиха, че олимпиадата ще се проведе, макар и с година закъснение от първоначалния план.

Реклама

"Обикновените хора, които не са свързани с бизнеса, имат друго мнение за игрите - сподели Даниел Дичев. - Положението е деликатно. Има спорове сред синдикатите. При тази ситуация единствената държава, която може да се справи, е Япония. Ще направят и невъзможното, за да не се изложат в очите на обществото. Цяло Токио е брандирано с билбордове. Олимпийското село е изградено във водата, а апартаментите за него бяха отдавна продадени. Хората вече трябваше да се нанесат."

Загубите на организаторите са огромни заради отлагането. Бюджетът на олимпиадата скочи с $2.8 млрд. и достигна $15,4 млрд. Според анализ на държавни одитори пръснатите пари за събитието са още по-сериозни - общо $25 млрд. Само $900 милиона ще бъдат отделени за осигуряване на безопасна от коронавирус среда. Около 70% от разходите ще бъдат платени от данъкоплатците.

"Ако се наложи японците ще направят дори отделно летище за олимпийците - сподели своите впечатления Даниел Дичев. - Проблемът е в самоконтрола на самите участници и гости. Азиатците са много дисциплинирани. Когато дойдат гости от Южна Америка и африканците, няма да има удържане. Ще пламне заразата и край. Не ми го събира в главата как ще проведат олимпиадата."

Шампионът изкара коронавирус

Даниел Дичев изкара много тежко коронавирус непосредствено преди европейското първенство по джудо през ноември. Той даде положителен тест ден преди да замине за шампионата в Прага.

"Не е майтап работа. Напада силно - потвърди Дичев. - На шестия-седмия ден получих треска. Вдигнах висока температура. Тръгна се по болници. Трябваше ми повече от месец, за да се възстановя."

Дичев (категория до 100 кг) продължава да преследва олимпийска квота. Той е на 40-о място в ранглистата и е много близо до влизане в елитната група състезатели с право на участие на Игрите.

Реклама

"Започваме от февруари с турнир в Израел. Очакват ни още 7 квалификационни състезания - сподели Дичев. - До последно ще се боря."

Мерките за джудоките преди турнирите са много стриктни. На пристигане те дават тест. Преди да излязат резултатите, те са изолирани в своята стая. На претеглянето преди началото на мачовете се прави още един тест.

До момента почти сигурно квота за Токио си е осигурил Ивайло Иванов. Много близко до класиране са Ивелина Илиева и Янислав Герчев.

Нов бум, готви се локдаун

Токио готви локдаун след покачване на положителните случаи през последните дни. В неделя бяха регистрирани 816 нови заболели в японската столица и общо 3100 в цялата страна.

"Въведоха заведенията да не работят след 8 вечерта Ц информира от Токио Даниел Дичев. - Говори се за локдаун, ако продължават по този начин. Голям процент от офисите в центъра са на 70% празни. След 5 следобед почти няма хора по улиците."

Дичев разказа, че японците вземат убийствени мерки, за да пресекат всякакво проникване на коронавируса в страната.

"Когато се прибрах през декември, кацнах в 5 часа и излязох от летището в 11 - добави джудоката. - Трябваше да чакам резултата от PCR теста. Нямаш право да ползваш обществен транспорт, нито такси. Трябва някой доверен човек да те вземе. След това още 14 дни си карантина."

Елитните спортисти имат право да тренират в залите.

"Имаше затваряне на съоръженията за около два месеца през април - допълни Дичев. - От края на юни подновихме. Чужденци не се допускат да идват на лагери. Самите японци също отказват да пътуват за турнири."

Дичев допълни, че сред местните жители няма истерия за ваксини, както е в останалата част на света.

"Предпочитат да изчакат и да видят как ще подейства на другите - коментира спортистът. - Тук също разработват, но чак през март се очаква да е готова."

Реклама
Реклама
Реклама