Жена от Чехия оцелява след удар от мълния

Жена от Чехия оцеля, след като бива ударена от мълния. Тя и мъжът й търсели подслон под дърво по време на гръмотевична буря в Национален парк "Бохемска Швейцария". Оказа се, че допускат огромна грешка, от жената пострада, но не се е стигнало до фатален край.
Снимки, направени от планински спасителен екип в Чехия, са плашещи. В тениската на жената има голяма дупка, през която топлината от мълнията е ударила тялото ѝ.
"Билд" разговаря с професор д-р Фред Зак, служител на свободна практика в Института по съдебна медицина към Университетския медицински център Росток.
Ученият изучава инциденти с мълнии повече от 25 години и издава книгата си „Удари от мълнии – знания, митове и как да се предпазите оптимално" през март 2025 г.
„Съдейки по снимките, мълнията не е ударила директно двойката, а по-скоро е ударила дървото, причинявайки така наречения страничен проблясък, който след това е прескочил върху хората. Енергията вече не е била толкова интензивна, колкото при директен удар, и е преминала по външната страна на тялото към земята. Трябва ясно да се каже - ако на мястото на инцидента е имало различен вид предаване на енергия, туристите е можело да са мъртви", коментира експертът.
Според експерта прогорялата дупка в блузата може да е била причинена и от метален предмет, който се е нагрял, докато енергията е протичала по тялото.
Какви са последиците за засегнатите?
„Според информацията мъжът страда от зрителни нарушения и лицева болка. Това може да продължи часови или дни. Болката може да бъде причинена от мускулни спазми, а зрителното нарушение - от ярката светлина на светкавицата. Винаги могат да възникнат дългосрочни последици, които в този случай не могат да бъдат оценени. Преди всичко, често срещани са психологически разстройства от стреса като страх от светлина, нарушения на съня и депресия", посочва д-р Фред Зак.
Според него поговорката „мълнията никога не пада два пъти на едно и също място" не е вярна.
При инцидент с мълния през юни 2012 г. в Хесен четири жени загинаха на голф игрище, когато мълния удари дървен заслон и непосредствената му околност 11 пъти", казва експертът.
„Американските учени говорят за правилото 30/30. Ако между светкавицата и гръмотевицата изминат 30 секунди, гръмотевичната буря е на около 10 километра разстояние – и има риск за живота. Ако са изминали 30 минути от последната светкавица и гръмотевици без по-нататъшна гръмотевична активност, непосредствената опасност е отминала", посочва още той.