Тръмп: Израел е готов за 60-дневно прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви във вторник (американско време), че Израел се е съгласил на необходимите условия за 60-дневно прекратяване на огъня в ивицата Газа, предадоха "Ройтерс" и "Асошиейтед прес", цитирани от БТА.
"Израел се съгласи на необходимите условия за финализиране на 60-дневно прекратяване на огъня, през което ние ще работим с всички страни, за да сложим край на войната", съобщи Тръмп в социална медия.
"Надявам се, за доброто на Близкия изток, че „Хамас" ще приеме сделката, защото няма да получи по-добра, ще получи само по-лоша", написа Тръмп.
Все още няма реакция от израелска страна, посочва ДПА.
Американският президент направи това съобщение, докато се подготвя да приеме израелския министър-председател Бенямин Нетаняху за разговори в Белия дом в понеделник (7 юли). Лидерът на САЩ засилва натиска върху израелското правителство и радикалната палестинска групировка "Хамас" да постигнат споразумение за прекратяване на войната в Газа.
"Хамас" казва, че е готов да освободи оставащите заложници при каквото и да е споразумение за прекратяване на войната, но Израел казва, че може да го направи, само ако "Хамас" се разоръжи и разпусне. Палестинската групировка отказва да сложи оръжие.
Израелският министър по стратегическите въпроси Рон Дермер е във Вашингтон за разговори с висши представители на администрацията на Тръмп, за да обсъдят евентуално прекратяване на огъня в Газа, Иран и други въпроси. Очаква се Дермер да се срещне с вицепрезидента Джей Ди Ванс, държавния секретар Марко Рубио и специалния пратеник Стив Уиткоф.