2300 жертви вследствие на горещата вълна в Европа

Около 2300 души са починали в резултат на горещата вълна, обхванала 12 европейски града в края на юни и приключила миналата седмица, предадоха "Асошиейтед прес", като цитираха данни от бърз научен анализ, публикуван в сряда.
Проучването е насочено към десетте екстремно топли дни, приключили на 2 юли, през които в големи части от Западна Европа бяха отчетени рекордно високи температури. Тогава те надхвърлиха 40 градуса по Целзий в Испания, а във Франция избухнаха горски пожари, припомня "Ройтерс".
От общо 2300 души, които според данните са починали през този период, 1500 са свързвани с климатичните промени, допринесли за по-тежката гореща вълна, се казва в проучването. То е направено от учени от Имперския колеж в Лондон и Лондонско училище по хигиена и тропическа медицина.
"Заради климатичните промени горещините значително по-големи, отколкото биха били, което ги прави много по-опасни", каза д-р Бен Кларк, изследовател от Имперския колеж в Лондон.
Проучването обхваща 12 града, сред които Барселона, Мадрид, Лондон и Милано, в които според изследователите промените на климата са довели до повишаване на температурите при горещи вълни с до 4 градуса по Целзий, отбелязва "Ройтерс".
Изследователите са използвали утвърдени епидемиологични модели и исторически данни за смъртността, за да изчислят броя на смъртните случаи, за които горещината е била основната причина, включително и ако излагането на топлина е влошило вече съществуващи здравни проблеми, допълва осведомителната агенция.
Учените отбелязват, че са използвали рецензирани методи, за да определят бързо приблизителния брой на смъртните случаи, тъй като повечето жертви на горещините не се отчитат официално, а някои правителства не публикуват тези данни, отбелязва Ройтерс.
Миналият месец е бил третият най-горещ юни в света в историята, като след него се нареждат юни през 2024 г. и 2023 г., съобщи в месечен бюлетин Службата на Европейския съюз за климатични промени "Коперник", цитиран от "Ройтерс".
Западна Европа преживя най-топлия юни в историята си, като голяма част от региона премина през "много силен топлинен стрес", който се определя от условия, при които температурата е 38 градуса по Целзий или повече, съобщиха учените от "Коперник".
"В един затоплящ се свят горещите вълни вероятно ще станат по-чести, по-интензивни и ще засегнат повече хора в Европа", каза Саманта Бърджис от Службата на Европейския съюз за климатични промени.