Изпаряват се и документи за язовир „Студена“

Обяснителни записки на експертите ги няма
„Стомана“ купувала вода по 13 стотинки, а перничани плащат по 2 лв. за кубик
Ключови документи, които са от значение по разследването срещу Нено Димов, са изчезнали и не са иззети! Това обяви вчера в апелативния спецсъд защитничката на бившия екоминистър Ина Лулчева. По думите й прокуратурата не е приложила обяснителни записки на служителите във ведомството, чието задължение е да изготвят графиците за ползване на водата от язовир "Студена".
Експертите получавали заявките за нуждите на промишлеността, ежедневна информация за притока и разхода на вода, прогнозата на метеоролозите и други данни, на базата на които съставяли месечни и годишни графици за водоползване. Графиците са представяни на екоминистъра за утвърждаване без всички данни от институциите. Информацията от тях е анализирана в обяснителните записки на експертите за направата на графиците. На базата на изготвения анализ в записките си експертите дават препоръки на министъра какво решение да вземе.
"Доверявал съм се на експертите, които имат съответните познания. Графиците са изготвяни от експертите и съм се съобразявал с тях", проговори Нено Димов пред магистратите. Той е обвинен за умишлена безстопанственост в периода от януари 2018 до 17 ноември 2019 г., тъй като не е ограничил ползването на язовир "Студена" за промишлени цели и така се е стигнало до водната криза в района на Перник. Според прокуратурата нанесената щета е за над 11 милиона лева.
В съдебната зала стана ясно как обвинителите изчисляват тази стойност. Според тях щетата идва от това, че е отпускана вода на "Стомана индъстри" и "Топлофикация - Перник" по 0,13 лева, вместо ресурсът да се използва от жителите на миньорския град, които плащат близо 2 лева на кубик. "Ако количествата за промишлени цели бяха използвани от гражданите, държавата щеше да е на печалба", заяви прокурор Росица Славова, визирайки приходите на местното ВиК дружество, което е на загуба.
Разследващите изтъкват, че ВиК дружеството е подавало системно и коректно писмени сигнали до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за намаляващите още от началото на 2018 г. количества в пернишкия язовир. Въпреки че е имал всички данни за притока, разхода и задаващото се бедствие, Димов е продължил да отпуска месечно по 280 хил. кубика за "Стомана" и по 80 хил. кубика за "Топлофикация - Перник".
По данни на защитата промишлеността е изразходвала около една петнайста от ресурса на язовира, което не е съществено. За прокуратурата Законът за водите е нарушен, тъй като Димов не е поставил на първо място обществения интерес и задоволяването на населението с вода, а отпуснал от ресурса за промишлени нужди. Още повече че двете предприятия имали разрешение да вземат вода от река Струма, от което са се възползвали след спиране на кранчето им от "Студена".
"Как щяха да реагират 1500 души от "Стомана" в Перник, ако оставаха без работа по решение на министъра на околната среда, попита Лулчева. Според нея за решенията си министърът трябва да носи само политическа отговорност, която е поел с подаване на оставката си.
Защитата представи пред съда решението на парламента и Министерски съвет за освобождаване на арестувания министър от поста и назначаване на наследника му Емил Димитров-Ревизоро. Въпреки че вече не е на поста, Нено Димов може да използва дългогодишните си контакти, за да влияе на свидетели или да покрива доказателства, смятат обвинителите. За тях престъплението е с висока обществена опасност, тъй като е засегнало интереса на почти 100 хиляди жители на Перник. Популизъм е да се твърди, че гражданите са потърпевши - от безстопанственост пострадал може да е държавата или предприятие, отвърна им Лулчева.
За няколко дни от ареста на Нено Димов спецпрокуратурата успява да разпита близо 20 свидетели. Това са заместниците му в министерството Красимир Живков и Атанаска Николова, директори на дирекции и експерти от ведомството, както и екскметицата на Перник Вяра Церовска, сегашния градоначалник Станислав Владимиров и други.
"Никой свидетел не казва в показанията си, че министърът не се е съобразил с обяснителните записки", изтъква Ина Лулчева. Тя приложи три заповеди, с които клиентът й е делегирал функции на заместниците си. След последните разпити делото набъбва до 60 тома заради присъединено разследване на Окръжната прокуратура в Перник и документи за ремонта на язовир "Студена". Експертизи по случая тепърва ще се назначават. Приложените към момента доказателства успяха да убедят Темида да остави Нено Димов на топло.
Зарязан от родата
Зарязан от близките си се оказа Нено Димов в спецсъда. Заседанието в зала 4 премина при засилен медиен интерес, но без нито един човек за подкрепа на ексминистъра. Той дойде с леко набола брада, но спретнат със син костюм и бяла риза. Наред с известната юристка Ина Лулчева той бе защитаван от още двама млади адвокати.