Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/8418234 www.bgdnes.bg

Депутати и министри остават без заплати за срока на извънредното положение

Депутатите, членовете на Министерския съвет, членовете на политическите кабинети, ръководителите на държавни агенции да не получават възнаграждения от 1 април до края на извънредното положение, гласува парламентът.

"За" бяха 170 народни представители. Предвижда се след удръжки на данъци, на здравни и социални осигуровки, възнагражденията да бъдат привеждани по сметка на Министерството на здравеопазването за превенция и лечение на заразените от коронавируса. Предложението дойде от Красимир Ципов /ГЕРБ/ след края на дебатите по промените в закона за мерките при извънредното положение. То обобщава и идеите, обсъдени по-рано днес, на НФСБ и на Йордан Цонев от ДПС.

Реклама

Първоначалният проект на ГЕРБ предвиждаше от 1 април до края на извънредното положение депутатските заплати да не се преизчисляват по определения механизъм, ако са по-високи от размера им от декември 2019 г.
БСП оттегли предложението си възнагражденията на народните представители да бъдат замразени на ниво от края на мандата на предишното /43-то/ Народно събрание.

"Воля" също се отказа от намаляване на основното възнаграждение от 1 април на нивото на минималната работна заплата за страната. Това направиха и от ПГ "Обединени патриоти", които искаха месечните възнаграждения да са 50 процента от брутните възнаграждения, като това да важи и за членовете на Министерския съвет.

Ципов отбеляза, че редакцията не засяга механизма на определяне на заплатите на депутатите и отправи апел към пленарната зала да гласува единодушно това предложение.

Валентин Касабов /"Обединени патриоти"/ призова и президентът да прояви мъжество и заедно с екипа си да направи същото, предаде БТА.

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама