Музей с кравички атакува "Гинес"

Плюшени, метални и керамични животинки
Над 1300 експоната има уникалната колекция
Уникален музей с миникравички атакува Книгата на рекордите "Гинес".
Китната експозиция се намира в смолянското село Смилян и се стопанисва от Милкана Йорданова, която си е поставила за цел да спаси от изчезване Българското родопско говедо.
Кравичките в музея са над 1300, като са във всякаква форма - плюшени играчки, керамични, метални и дървени фигурки, чаши, кофи, картички, книжки и други. Идеята стартира като хоби за Йорданова, която започва да събира експонати за кътчето си. Впоследствие открива къща за гости и става традиция посетителите да й носят кравички. Така експозицията започва скоростно да се увеличава. Колекцията съдържа животинки от почти всички точки на земното кълбо и няма повтарящ се екземпляр. Всеки един от тях се записва и номерира. Плановете са да се натрупат още експонати, за да бъде поставен впечатляващ рекорд и да имаме още един роден представител в "Гинес".
Смилян е силно свързан с живота на кравите у нас. Преди четвърт век в района е имало 25 хиляди селекционирани крави от породата Българско родопско говедо, а днес са малко над 3 хиляди, т.е. осем пъти по-малко. Затова Йорданова подема кампанията "Спаси крава", при която семейства от родопските села осиновяват крави и ги отглеждат в домовете си.
Българското родопско говедо е много подходяща порода за отглеждане в планински райони и силно пресечени местности, типичен представител за дребните породи за мляко. Породата се отличава с висока относителна млечност, висока плодовитост, добра адаптивна възможност и приспособимост към климатичните и теренните условия на Рило-Родопския масив, отлично оползотворяване на фуражите с ниска хранителна стойност и дълга продължителност на използване. Българско родопско говедо притежава генетични заложби за добив на 2500-3500 килограма мляко. Получено е чрез кръстосването на Родопско късорого говедо с Местно сиво, Кафяво и Джерсей.
Рани е най-ниската
Рани от Бангладеш беше обявена официално от "Гинес" за най-ниската крава в света - 50,80 сантиметра. За зла беда, докато чака вписването на рекорда, 28-килограмовото животно умира преди месец. Предишният рекорд за най-ниска крава принадлежеше на 61-сантиметровата Маникям от Индия.
Хиляди хора се събираха около фермата на Рани, за да си правят селфита с нея.