Лечителя на Левски превръща синапа във вълшебно биле

Главоболие и болки в гърдите се лекуват с рецептите на Неофит Калчев
Неофит Калчев, скромният йеромонах от Преображенския манастир, който спасява Васил Левски от тежка рана в корема, завещава на народната ни медицина множество рецепти с използването на синап. В годините след Освобождението на България от турско робство неговата книга "Народен домашен лекар" е преиздавана многократно. В онези времена малцина са имали достъп до скъпи медицински услуги и разчитат на мъдростта на дядо Неофит. А той е отделил специално място на синапа в своята медицинска енциклопедия.
"Синапа го сеят навсякъде - пише йеромонахът. - Продават го по дюкяните и аптеките. Има свойството да лекува разни външни и вътрешни, кожни и подкожни болести: Болки в червата, главоболие, телесна слабост, болки в гърдите, кашлица, запек, напикаване, камъни и пясък в пикочния мехур, сърбеж по кожата, ревматизъм (настинка), оток по тялото, нервозност, безсъние, ипохондрия, виене на свят, за оправяне на очите, епилепсия, скрофули, червен вятър, едри и дребни глисти, подагра (царска болест, явява се по краката от пиене и ядене на тлъста храна)."
Ето и как се прилага синапът в рецептите на Неофит Калчев.
"Синаповото семе се употребява за вътрешни болести така - пише лечителят. - Счуквате го на дребно като брашно, взимате половин чаена лъжичка, смесена с яденето на едно, веднъж на ден, по обед, 30-40 дни.
За външни болести се прави така: взема се една супена лъжица на ситно и се смесва с 30 г студена вода, да стане на каша. Тогава се налага на мокра кърпа и се слага на болното място да постои 5-6 часа. Тогава го махнете и намажете болното място със свинска мас. След 7 дни повторете лечението.
Синаповото семе се употребява и против ревматизъм. Служи и за домашна баня при ревматизма, когато е болно цялото тяло. Взема се 500 г семе и се счуква на ситно. Стопля се казан вода, прелива се в корито или каче. Смесва се семето заедно с водата. Болният се слага да престои във водата един час. След като свърши банята, преоблечете го и нека легне и се завие за да се изпоти. Тогава пак се преоблича с други дрехи. Да се пази, за да не изстине. Същата баня може да се повтори или потрети според нуждата. Такава баня е хиляда пъти по-добре от минералната. Изисква се само малко труд, без разноски е. Оправя болната кръв."
Сладък сакъз цери рани
Йеромонах Неофит Калчев познава и силата на цярове, внасяни от чужбина. Такъв е случаят със сладкия сакъз наричан още бяла дъвка.
"Внасят я от странство и се продава в дюкяните - пише лечителят. - Служи за разни мехлеми. Смесва се с 250 г краве масло, 50 г восък, 300 г дървено масло, 20 г тамян и 40 г сладък сакъз. Стопяват се заедно. Използва се за налагане на разни рани и живеници. Това се нарича "сладък мехлем".
Броня за добро здраве
Високото съдържание на полезни вещества в семената на синапа спомага за ускоряване на метаболизма, понижаване на кръвното налягане и действа превантивно срещу атеросклероза. Информацията е поднесена от специализирания сайт hera.bg.
Уникалните лечебни свойства на синапено семе отчасти се дължат на произхода на растението, което е част от големия и много дружелюбен към здравето на човека род Кръстоцветни. Подобно на другите му членове, синапът и семената му съдържат големи количества фитонутриенти, наречени глюкозинолати, които са известни с противораковите си свойства.
Семената на синапа имат и високо съдържание на хранителните вещества селен и магнезий. Селенът е много полезен за намаляване на тежестта на астмата, симптомите на ревматоидния артрит, както и като антиракова съставка. Подобно на селена, магнезият доказано помага за понижаване на високо кръвно, както и за възстановяване на съня при жени със симптоми на менопауза.
Синапеното семе е и много добър източник на манган, омега-3 мастни киселини, магнезий и фосфор.