Реклама
https://www.bgdnes.bg/bulgaria/article/10267469 www.bgdnes.bg

Кутията на Пандора всъщност е делва

Най-популярната версия на мита е на Еразъм Ротердамски 

Митичната героиня пуска болестите сред хората, в съда остава единствено надеждата 

Световното журналистическо разследване "Пандора пейпърс" разкри финансовите тайни на световни лидери и обществено познати лица. Разследващите журналисти са проследили банковите сметки в данъчни оазиси на общо 330 водещи политици и държавни служители от над 90 държави.
Името не е избрано случайно, защото отварянето на кутията на Пандора е едно от най-драматичните действия в древногръцката митология.
Историята е ключов елемент в гръцките митове, свързващи равновесието между благата и злините, които са участта на хората. В най-популярната версия в кутията са затворени болестите и неволите, а когато любопитната Пандора я отваря, те се разбягват по земята. А когато я затваря, вътре остава единствено надеждата.

Реклама


Името Пандора в оригинал се разчита като "надарена с всичко". При някои изображения от керамични съдове Пандора е изрисувана само от кръста нагоре като показваща се от Земята, поради което се счита, че тя е олицетворение на земната богиня Гея, даваща всички дарове. С това се свързва и отъждествяването й с Анезидора - "даряваща нагоре". Така според една версия на мита, запазена от древногръцкия баснописец Бабрий, когато Пандора отворила съда, всички благи дарове се изпарили нагоре, а на Земята останала само надеждата.
Древногръцкият поет Хезиод разказва в поемата "Теогония" един кратък мит, в който се разпознава Пандора, при все че в него тя не е именувана. Известната и подробна версия на мита за Пандора е разказаната и в друга негова поема - "Дела и дни".


Историята на Пандора и кутията има различни интерпретации и не се приема едностранно. Филологическите изследвания разкриват, че в оригиналните източници се говори не за "кутия", а за делва или подобен съд (питос). Има различни варианти за това кой отваря кутията и какво излиза от нея.
Версията, която добива най-голяма популярност, е разказана от Еразъм Ротердамски. Именно той подменя "съдът" (pithos) с "кутия" (pyxis), при което символизмът в неодобрението към жените добива по-абстрактен вид. В Италия, където неговата аудитория e незначителна, съдът остава общоприето като делва или стомна на Пандора (vaso di Pandora).
Еразъм Ротердамски е виден мислител, философ, хуманист, теолог и филолог от епохата на религиозните борби между римокатолицизма и зараждащото се протестантство. Една от най-космополитните личности в световната история, той отказва да бъде определян по националност и смята за свой роден език латинския.


През Ренесанса множество изображения се придържат към древната форма. Заедно с това се привнасят аналогии и елементи от други митове. Сходството с библейската Ева също е било отбелязвано и коментирано.
Ето и какво гласи част от мита за Пандора:
"Когато Прометей откраднал за смъртните божествения огън, научил ги на разни изкуства и занаяти и им дал знания, животът на Земята станал по-щастлив. Зевс, разгневен от постъпката на Прометей, го наказал жестоко, а на хората изпратил на Земята зло. Той заповядал на славния бог, ковача Хефест, да смеси земя и вода и да направи от тая смес прекрасно момиче, което по сила да е равно на хората, да има нежен глас и поглед, подобен на погледа на безсмъртните богини. Зевсовата дъщеря Атина Палада трябвало да изтъче за момичето прекрасна дреха; богинята на любовта Афродита трябвало да му даде прелест, на която никой не може да устои; Хермес да му даде хитър ум и ловкост. Момичето било наречено Пандора.
Когато това зло за хората било готово, Зевс изпратил Хермес да отнесе Пандора на Земята при Прометеевия брат Епиметей. Мъдрият Прометей много пъти предупреждавал неразумния си брат и го съветвал да не приема дарове от гръмовержеца Зевс. Той се страхувал, че тези дарове ще донесат на хората нещастие. Но Епиметей не се вслушал в съветите на мъдрия си брат. Пандора го пленила с красотата си и той я взел за жена. Скоро Епиметей разбрал колко много зло донесла със себе си Пандора на хората.
В Епиметеевия дом имало голям съд, плътно затворен с тежък капак; никой не знаел какво има в тоя съд и никой не се решавал да го отвори, тъй като на всички било известно, че това носи нещастия. Любопитната Пандора тайно махнала капака от съда и по цялата Земя се разпръснали нещастията, които били навремето затворени в него. Единствена само надеждата останала на дъното на грамадния съд.
Сега безброй беди се разпространили между хората. Сега и земята, и морето се изпълнили със зло. И денем, и нощем идват неканени при хората злото и болестите; те носят на хората и страдания. С нечути стъпки, мълчешката, идват те, тъй като Зевс ги лишил от дар слово - той създал злото и болестите неми".

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама