Единственият българин, който лично познава белобрадия: Дядо Коледа ми е комшия!

Ултрамаратонецът Мартин Стефанов не яде месо и се придвижва с хъскита и елени в Лапландия
"Виждал съм много пъти Дядо Коледа. Той си е в Лапландия всеки ден и сезон и отговаря чрез джуджетата си на всички писма. Можете и да се срещнете с него, има приемна, а посещението е безплатно." Това са думи на единствения българин, който познава отблизо Дядо Коледа - ултрамаратонеца Мартин Стефанов. Симпатичният 32-годишен мъж седем зими изживява своята коледна приказка с работата си на гид в Рованиеми, мястото, на което и Дядо Коледа му е комшия. Във финландското градче, което се намира на Северния полярен кръг, е и приемната на най-известния дядо на планетата. Миналата година заради ковид пандемията е имало нулев сезон в Лапландия, но сега отново всичко е "отворено".
Докато работил за Дядо Коледа, българинът развеждал с керван от моторни шейни гости от цял свят. Обикновено участвали еленчета, хъскита и снегомобили. Нашенецът обяснява, че за Северното сияние човек трябва да е по-скоро късметлия, но има и начини да се зърне то, ако си на подходящото място. Мартин има канал в ютуб и в него разказва подробности от живота си в Лапландия. На север той попада по програмата за образователен обмен "Еразъм", като през 2012 отива за първи път. След това записва да учи магистратура културен туризъм в университета на Лапландия в Рованиеми. Единственият му проблем през всичките години е липсата на светлина. "През декември става светло в 11 ч. и се стъмва в 15 ч., което е доста недостатъчно, и зимите са тежък период в този смисъл.
През лятото обаче Мартин отново е в България. Стефанов е ултрамаратонец. Има два спечелени сребърни медала от зимното състезание в Рованиеми. Често му се случва да тича на -25 градуса и обяснява, че не е токова трудно, но е важно да се диша само през носа. През лятото той премина маршрута Ком - Емине, но с ходене. "22 дни ми отне, но пък постигнах мечтата си да заснема филм за това приключение. Участвал съм и на много други маратонски бягания", казва Мартин. Той е роден в Белоградчик, но помни малко от градчето. След това се премества в София. Винаги съм харесвал природата, по-малкото хора", казва българинът.
Колкото до живота в Рованиеми - той е много спокоен, като туризмът и дърводобивът носят прехраната на хората, разказва нашенецът. Къщите са дървени, едноетажни и широки, с добра изолация.
Българинът от щаба на Дядо Коледа се храни само с растителни продукти, той е веган. Избягва животинските продукти. Мартин Стефанов често дава съвети за растителното хранене и според него, колкото по-разнообразно е то, толкова е по-полезно. Експертът по здравословно хранене съветва да се приемат и витамини от Б групата и, разбира се, витамин Д, който е важен, ако ви липсват слънчевите лъчи.
Освен че обича екстремните спортове, българинът знае и как се строи иглу. Може да се каже, че той в момента е един от експертите по традиционното ескимоско строителство.
40 000 писма дневно от деца
От пощенската станция на Дядо Коледа годишно изпращат над 3 млн. картички по всички краища на света, а писмата на белобрадия старец стигат до 40 000 на ден.
Ако искате да пратите писмо на Дядо Коледа, можете да го направите на следния адрес:
Santa Claus Main Post Office T htikuja 1, 96930 Arctic Circle, FINLAND.