Мълчана вода сбъдва желания

Навръх Богоявление
Не сипвайте в пластмасов съд, изричайте искането си на глас
Мълчана вода сбъдва желания навръх Богоявление!
В един от най-светлите християнски празници българи извършват вековен обред, който продължава да се изпълнява и в наши дни. Вярва се, че точно на Йордановден (6 януари) водата има най-голяма сила и може да изпълнява мигом желанията на хората.
Според традицията мълчаната вода се налива от три сладки извора от чисто момиче или млада булка и се носи при пълно мълчание до мястото, където ще се ползва, за да се запази магическата й сила. В наши дни можете да си налеете водата от чешмата вкъщи, като я изсипете в чаша или малка теджера. Препоръчително е да не е в пластмасов съд. След това трябва да се изнесе на открито пространство - двор или тераса, като й кажете името си, за да ви опознае. Ритуалът продължава с хващане на съда с вода и първо си помисляте, а след това изричате ясно на глас най-голямото си желание. След това останете известно време до водата, като мислете за желанието си. Като последно действие изречете, отново на глас, "Реченото ми да бъде сторено".
След това можете да изпиете част от водата, а с останалата да поръсите дома си. Тайнствената отвара се ползва за защита против уроки, черна магия и всякакъв вид зло. Семена и стръкчета от лечебни и защитни билки се накисват в чаша топла мълчана вода. Тихо се нарича заклинание за спиране, пречистване, сила и здраве.
Старите българи са вярвали, че на границата между земния и отвъдния свят тече Реката на живота. Затова повечето от обредите са свързани с действия и наричания, отправени към, от и за водата - мълчана вода, жива вода, кадена вода, наречена вода, умна вода, мъчна вода, любена вода, вречена вода и здрава вода.
Днешният празник Богоявление и утрешният Ивановден са свързани и по друг начин с водата. На 6 януари е Мъжки водици - млади мъже се хвърлят в реката за здраве и "мъжка сила", а мъжки отрочета до една година се изкъпват в студена вода, за да станат мъже. На 7 януари е Женски водици. На този ден се къпят млади жени и женски отрочета до една година. Тъй като женската утроба носи силата на сътворението, жените понасят котли с жива вода от "къпаните" реки и ръсят с тях за здраве и благоденствие. В някои райони на страната на този ден се гадае и предсказва за любов и зачеване.
Мълчаната вода се използва и на други големи празници у нас - Нова година, Васильовден, Гергьовден и Еньовден.
С магичната течност се замесват хлябове
На Гергьовден с мълчана вода се замесват обредните хлябове, приготвени от най-едрата пшеница, от квас, замесен с билки и три пъти пресято брашно. За лечение и гадаене при залез слънце срещу Еньовден се взима мълчана вода и се оставя да пренощува на открито в глинен съд с китка еньовче, здравец и сребърен пръстен.